Şarj dinamosu nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Motorlu araçlar için elektrik enerjisini doğru kullanmak hayati bir öneme sahiptir. Bu konuda yardımcı olan ana parçalardan birisi de şarj dinamosudur. Bunun ne olduğunu ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını bilen kullanıcı sayısı çok fazla değil bu konuda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Şarj dinamosu ile alternatörün aynı şeyi ifade ettiğini öncelikle söyleyelim. Bu konuda farklı bir algıyı ortadan kaldırmak için bunu belirtelim. Bu parça motor çalıştığı andan itibaren çalışmaya başlayarak görevini yerine getirir. Görevi ise motorun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini üretmektedir. Araç içerisinde yer alan sabit durumda bulunan mekanik enerji bu parça sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülerek elektrik ile çalışan tüm parçaların ihtiyaç duyduğu elektriği üretirler. Akü ile bu parça arasında yakın bir bağlantı vardır. Akü stabil durumdayken çok hızlı olmasa da belirli bir zaman içerisinde içerinde bulunan enerjiyi kaybedecektir. Ancak bu çalışmaya çalıştığı andan itibaren aküyü şarj ederek dolmasını sağlar bu da akünün ömrünü uzatacak bir işlemdir. Bu nedenle hayati bir öneme sahiptir.

Şarj Dinamosu Nasıl Çalışır?

Şarj dinamosunun çalışma şekli çok basittir. İlk olarak aracı çalıştırmadan önce kontak anahtarı açılır. Bu işlem yapıldığında gösterge panelinde yer alan şarj ve yağ gösterge lambaları yanmaya başlar. Burada gördüğünün şarj işareti bu sistemin doğru şekilde çalıştığının bir işaretidir. Bu sayede gönül rahatlığı ile bir sorun olmadan elektrik üreterek aracın çalışmasına yardımcı olur. O nedenle motor çalıştığında gösterge panosunda ki bu işaretler söner. Bu sistemin şimdi de nasıl çalıştığına bakalım.

Normal bir şekilde motorun içerisinde yer alan bu parça bir kayış yardımı ile krank kasnağından hareket alarak çalışmaya başlar. Bu kayış plastikten yapıldığı için bazen kopmalar gerçekleşebilir. Bu hadise olduğunda ise panoda şarj lambası hemen yanmaya başlar. Ya da şarj dinamosunda bir sorun olduğunda bu lamba gene yanar. Burada ki amaç sistemde bir sıkıntı olduğunu sürücüye bildirmektir. Uyarılarak verilmek isteyen mesaj aracı en kısa sürede stop ederek sorunun daha büyük bir duruma gelmesini önlemenizdir. Bu nedenle aracı daha uzun süre kullanmamanız herkes tarafından tavsiye edilecektir.

Şarj dinamosunun nasıl arızalandığını anlamak için çok basit bir yöntem vardır. Tabi bu yöntem kesin değildir. Aracınız çalışır vaziyetteyken ayağınızı gaza basıp çektiğinizde eğer fark ışıklarının zayıfladığını görüyorsanız aklınıza bu parça veya akünün zayıfladığı gelmelidir. Bu durumda genelde büyük bir sıkıntı çıkmamakla birlikte sorun vantilatör kayışında yaşanan bir gevşemenin neden olduğudur. Ve ya aracınızın gösterge panelinde kırmızı renkte bir akü işareti çıkması sorun olduğunun bir başka işaretidir. Bu durum ile karşılaştığınızda hızlı bir şekilde bir oto sanayiye gitmeli veya aracınızı en yakın servise götürmelisiniz. Bu konuda dikkatli olmak daha büyük sorunların yaşanmasının önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Yorum yapın