Sırık Fasulyesi Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Zevkler ve renkler tartışılmaz. Damak tadı zevklere göre değişir ancak çalı fasulyesi ya da sırık fasulyesi yetiştiren birçok insan sırık fasulyesinin daha tatlı, daha yumuşak ve daha lezzetli olduğunu söylemektedir. Bu nedenle sırıl ve çalı fasulyelerinin lezzetleri konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Mahsul miktarı konusunda ise hiçbir görüş ayrılığı bulunmamaktadır. Sırık fasulyesinden elde edilen bakla sayısı daha fazladır. Ayrıca sırık fasulyesini toplamak, çalı fasulyesini toplamaktan daha kolaydır.

Sırık Fasulyesini Ek ve Yetiştir

Çalı fasulyesinin ekimi ve yetiştirilmesi ile ilgili verdiğimiz bilgilerin hemen hemen hepsi sırık fasulyesi için de geçerlidir. Ancak bu konuda birkaç istisna olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Büyüme süreci içinde, sırık fasulyesini bir tahtadan oluşturduğumuz bir desteğe (direk, sırık) sarmanız gerekmektedir. Bu nedenle sırık fasulyesine sarmaşık fasulyesi de denilir. Daha önceki bölümlerde de anlattığımız gibi sırık fasulyesini sarmaşık parmaklığı ile dik tutabilirsiniz ya da dikilitaşa benzer bir destek oluşturarak yukarı doğru sararak uzatabilirsiniz.

Sırık fasulyesi sarmaşıklar boyunca yukarı doğru uzar, bu süreçte sırık, direk ya da ağ kullanabilirsiniz. Fasulyeyi bir sicim ya da sırık boyunca uzatmak için, tohumları 4’er ya da 6’şarlık gruplar halinde birbirine 40 cm uzaklıkta olmak suretiyle istifleyin. Sırıkları bir ağ boyunca uzatabilmek için, bir ağın her iki yanında tohum sıraları oluşturun ve bu sıraların arasında 8 cm boşluk bırakın. Kullanacağınız ağı, sırığı ya da direği etrafı sağlam tellerle çevrilmiş bir kazık ya da ilmik yardımıyla yere sabitleyin.

Sırık Fasulyesinin Hasatı Nasıl Yapılır?

Sırık fasulyesinin üzerine sarıldığı sarmaşık boyunca uzanır ve sarmaşığın üzerinde yumuşaklığını muhafaza eder. Çalı fasulyesi sırık fasulyesinden daha erken sertleşir. Sırık fasulyesini toplamak için, hasat döneminin son günlerine kadar beklemeniz gerekebilir. İhtiyacınız olan fasulyeyi topladığınızda, kalan fasulye baklalarının daha olgunlaşmasını beklerseniz ileride bunları barbunya olarak kullanabilirsiniz.

Sırık Fasulyesini Saklama ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Sırık fasulyesini dondurabilirsiniz. Sırık fasulyesi dondurulduğunda çalı fasulyesinden daha iyi muhafaza edilebilir.

En Kaliteli Sırık Fasulyesi Çeşitleri Nelerdir?

  • Mavi Göl (Blue Lake) : Kalitesi test edilmiş onaylanmış bir fasulye çeşidi söylememi isterseniz, Mavi Göl çeşidini size önerebilirim. Bu fasulye çeşidi yumuşak ve kılçıksızdır. Kalın olanları bile oldukça lezzetlidir.
  • Emerite : Harika bir lezzet yaratmak istiyorsanız, Fransız fasulyesinin bir çeşidi olan Emerite’i kullanın. Gold Marie ve Fortex de diğer lezzetli sırık fasulyesi çeşitlerindedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here