Solunum Sistemi Nedir ? Özellikleri ve Görevleri Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Solunum Sistemi Nedir ? Özellikleri ve Görevleri Nelerdir ?

Bir bebeğin dünyaya geldiği anı düşünün. Doğar doğmaz ağlaması onun hayatta olduğunun ilk işaretidir. Akciğerleri hayat boyu devam edecek görevine başlamıştır. Görev bitince hayat da biter. Solunum sistemi çoğu zaman varlığını unuttuğumuz bir sistemdir bedenimizde.

Solunum Nedir ?

Solunum, düşük ısılarda gerçekleşen kimyasal bir olaydır. Hücrelerimiz havadaki oksijeni kullanarak besinlerdeki karbonu yaktığında vücudumuz için gerekli enerji ortaya çıkar. Er nefes alışımızda vücudumuzda gerçekleşenleri içimizde yanan ateşlere benzetebiliriz.

Gözdeki retinadan kaslardaki hücrelere kadar milyarlarca hücre havaya ve hava içindeki oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle soluduğumuz havadaki 100 trilyon molekülün 21 trilyonu oksien molekülüdür. Oksijen molekülü vücudumuzun en ücra köşesine ulaşarak karbondioksit molekülleri ile yer değiştirir. Soluduğumuz hava ile gerçekleşen bu durum sonunda oksijen, karbondioksit ve su alışverişi meydana gelir.

Hayatta her şey aslında başladığı yere dönüş yaparak devam eder. Nasıl kan dolaşımı kalbin solundan başlayarak vücudu dolaşıp tekrar başladığı yere dönüyorsa, solunum da burnumuzda başlayıp yine orada son bulur.

Nefes alma işleminin düzenlenmesinde iki parametre görev alır. Bunlardan birincisi, metabolizmanın çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan karbondioksit artışıdır. İkincisi ise hareketin artmasıyla oksijene duyulan ihtiyacın da artmasıdır. Vücudumuzun içinde bulunduğu bu durumlar sinir sistemi tarafından değerlendirilerek bir karar verilir. Bu karara göre de soluk alma sıklığı ve miktarı ayarlanır.

Yorum yapın