Su Teresi Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakım, Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

En popüler su teresi çeşitleri geniş yapraklı ve kıvırcık su teresidir. Geniş yapraklı su teresinin yaprakları düz, kenarları ise hafif dalgalıdır. Kıvırcık su teresi maydanoza benzer. Her iki su teresini de yetiştirmek çok kolaydır, bazı tere çeşitlerinin, ekimini takip eden bir ay içinde beslenme amaçlı kullanılabildiği de bilinmektedir. Terenin biberi andıran tadı salatalara ayrı bir lezzet katmaktadır.

Su Teresinin Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Alçak gönüllü insanlar dünyayı nasıl hak ediyorsa, su teresi de bahçenizde bulunmayı o kadar hak etmektedir. Bu bitki hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Tereyi filizini kullanmak için kapalı alanlarda düz saksıların içinde yetiştirebilirsiniz. Düz bir kabın içine su teresinin tohumlarını boşaltın ve nemli bir tohum karıştırıcısı yardımı ile karıştırın. Tohumları toprağın üzerine serpin. İki gün içinde fidelerin çıktığını görebilirsiniz. İlk tere yaprakları çıktığında hasada başlayabilirsiniz.

Tereyi açık bir alanda yetiştirmek isterseniz, tohumları tere yataklarının 7,5 cm derinliğine sıralar halinde yayın. İlkbahar mevsiminin başından havaların ısınmasına kadar geçen sürede iki haftada bir ekim yapabilirsiniz. Yaz sonunda ya da sonbaharda soğuk havalar hüküm sürmeye başladığında ekim işlemine yeniden başlayın. Sonbaharın ortasından son günlerine kadar ekim işlemine iki haftada bir devam edin. Ilıman bölgelerde, kış aylarında bile ekime devam edebilirsiniz.

Su Teresinin Hasat İşlemi Nasıl Yapılır?

Boyu 5-7,5 cm’ye ulaşan su terelerini keskin bir makasın yardımıyla toprak hizasından kesip çıkarabilirsiniz. Tüm istenilen koşullar yerine getirildiğinde, tere ekim işleminden sonraki 2-3 hafta içinde hasat edilebilir. Terenin yaprakları çok fazla büyürse ya da hava ısınırsa, terenin yaprakları damak zevkine uymayacak kadar acı bir tada bürünür. Söz konusu su teresi ise, taze mahsulleri tercih edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here