Tansiyon çıkınca nasıl yatmalı

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon çıkınca nasıl yatmalı, yüksek tansiyon hastası için hangi pozisyon  daha iyidir ? Öncelikle şunu ifade etmek isterim, tansiyon çıkınca yapılmaması gereken en önemli şey paniktir.

Tansiyonu ölçtüğünüzde beklemediğiniz bir şekilde yüksek çıkabilir. Panik yapıldığı takdirde kalp daha hızlı çarpacak, tansiyon daha da yukarılara tırmanacaktır.

Bu konuda en önemli rol yüksek tansiyon hastasının etrafındaki kişilere düşmektedir. Normalde 11/7 veya 12/8 çıkması gereken tansiyon 14/9 ve üzerinde çıkmışsa hastada yüksek tansiyon var demektir. Fakat 14/9 ölümcül değildir uzun vadeli tedavi gerektirdiğinin işaretidir.

Tansiyonun kimi zaman 20/12 gibi çok yüksek yerlere çıktığı da olur. İşte bu nokta çok risklidir. Eğer tansiyonu ölçen kişi büyük tansiyonun 20 olduğunu görünce elleriyle çarpınmaya, telaş etmeye ve “tüh tüh, vah vah” demeye başlarsa hasta kriz geçirmese de onun telaşlı halini görünce kriz geçirebilir.

Bu nedenle evde tansiyonu yükselen birisi varsa, bağırıp çağırmak, etrafta koşuşturmak, hastayı sıkıştırmak yanlış olur. Böyle bir durumda hastaya oturmasını tavsiye etmek gerekir. Fiziksel aktivitede bulunmamak ve ruhsal olarak sakinleşmek tansiyonda kendiliğinden düşmeye neden olacaktır.

tansiyon çıkınca nasıl yatmalı sorusuna illa da yatmak gerekmiyor diye cevap verebilirim. Oturmak veya hafifçe uzanmak yeterli olacaktır. Ayaklar daha aşağıda kafa daha yukarıda olmalıdır.

Tansiyonu düşen birine bilincini kaybetmesin diye ayaklar yukarı kaldırılır, beyne kan gitsin diye baş daha aşağıda tutulur. Fakat tansiyonu çıkan birine böyle yaparsanız inme riskini artırmış olursunuz. Tam tersine baş biraz yukarı, ayaklarda aşağıda tutulmalıdır.

Hasta uzanacak ise başının altına yastık verilmeli, kafa biraz yukarda olmalıdır.

Tansiyonu çıkan hastayı rahat ettirmek gerekir. Eğer o yatmak istemiyorsa ısrar etmek yanlıştır. Çünkü sinirlenirse tansiyonu daha da çıkabilir. Bazı insan bu tür durumlarda yatmayı hiç hazzetmez. Bu kişilere yatması için ısrar etmek yerine ayakta ise oturtmak gerekir.
►İlginizi Çekebilir: Yüksek Tansiyon Nedir, Kaçtan Sonrası Yüksek Tansiyondur ?
Akşam tansiyonu çıkan birinin gece yatarken özel bir yatış pozisyonu benimsemesine gerek yoktur. Ama mutlaka yastık ile yatmalıdır.

Kişi kanepeye uzandıktan sonra soğuk ve tuzsuz sarımsaklı ayran veya taze sıkılmış limon suyu içirilebilir. Bu kişiyi hem sakinleştirecek hem de tansiyonunu düşürecektir.

Yatmaktan sıkıldıysa ve kalkmak için ısrar ediyorsa kalkmasına müsaade ediniz. Kalksın elini yüzünü yıkasın, pencereyi açıp dışarı baksın. Bunlar hastayı rahatlatır.

Bunu neden özellikle vurguluyorum. Evde birinin tansiyonu çıkınca diğerleri ona emir vermeye başlıyor; “ Çabuk yat, şunu yapma, buraya gitme, kızartmaları yedin de böyle oldu, o turşuyu yedin de böyle oldu vesaire”

Tansiyon çıktığında böylesine negatif konuşmak, emir vermek, hastayı yermek doğru değildir. Onu rahatlatmak gerekir. Bununla birlikte tansiyonu düşene kadar da evden dışarı da bırakmamalıdır.

Yorum yapın