Tansiyona iyi gelen yiyecekler

Photo of author

By Bilgio.Net

Yüksek tansiyon hastası iseniz tansiyona iyi gelen yiyecekler i bilmeli ve öğünlerinizde onlara da yer vermelisiniz.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, ciddi bir sağlık problemidir. Zamanla, kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı, inme ve diğer sorunlara yol açabilen damar hasarına neden olur.

Hipertansiyona bazen sessiz katil denir; çünkü hiçbir belirti üretmez. Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirmezseniz, yıllar geçince bir gün yüksek tansiyon hastası olduğunu öğrenebilir veya daha kötüsü bunu bir kalp krizi veya felç sonrasında öğrenebilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınız ileride yüksek tansiyon hastası olup olmayacağınızı belirleyebilir. Yüksek tansiyona yakalanmamak için tuz ve yağı azaltmalı, alkolden uzak durmalı potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin besinleri tercih etmelisiniz.

Genel olarak, daha az yağlı protein kaynakları, kepekli tahıllar ve bol meyve ve sebze yemelisiniz.

 Tansiyona iyi gelen yiyecekler

Tansiyona iyi gelen yiyecekler aslında çok geniş bir yelpazedir. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için bu yiyecekleri menülerinize serpiştirmeniz gerekir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Tansiyona iyi gelen yiyecekler listesinde yeşil sebzeler baş köşede yer alıyor. Yüksek tansiyon hastaları hayvansal yağları ve eti azaltıp yeşil sebzelere yönelmeliler.

Potasyum içeriği yüksek gıdalar sodyuma potasyum oranını daha iyi verir. Bu, böbreklerinizin, idrardaki daha fazla sodyumdan kurtulmasına izin verir ve bu da kan basıncınızı düşürür.

Organik, semizotu, lahana, şalgam yeşillikleri, maydanoz, tere, acıkulak, nane ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikler potasyum açısından zengin bitkilerdir.

Taze veya donmuş yeşil sebzeleri tercih edin, çünkü konserve sebzeler genellikle sodyum içerikli katkı maddeleri eklemiştir. Dondurulmuş sebzeler taze sebze kadar besin içerir ve depolanması kolaydır.

Tansiyona iyi gelen meyveler

Tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında bazı meyveler yer alır. Çilek, özellikle yaban mersini, doğal bileşikler açısından zengin olan flavonoidler olarak adlandırılır. Bir çalışmada, bu bileşiklerin tüketen kişilerin daha az yüksek tansiyon hastası olduğu ve yüksek kan basıncı azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Yaban mersini, ahududu ve çileği, diyetinize eklemek kolaydır. Her sabah tahıllarınıza koyun. Hızlı ve sağlıklı bir tatlı için meyveleri buzlukta saklayabilirsiniz.

Patates

Patates, potasyum ve magnezyum açısından zengindir ve, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olan iki mineral içerir. Ayrıca genel olarak sağlıklı bir diyet için gerekli olan lif açısından da zengindir.

Akşam yemeğinin en önemli parçası olarak pişmiş bir patatesin tadını çıkarın. Besi ve tuzlu tereyağı ve ekşi krema yerine, lezzet için sade yoğurt veya salsa eklemeyi deneyin.

Pancar

Tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında pancar da gösterilmektedir. Londra’nın Queen Mary Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, pancar suyunun nitrat içeriğinin kan basıncının düşürülmesinin altta yatan nedeni olduğunu açıkladı Çalışma yazarları, meyve suyundaki nitratların, katılımcıların kan basıncını sadece 24 saat içinde düşürdüğünü bulmuşlardır.

Kendi pancarlarınızın suyunu içebilir ya da sadece bütün kökleri pişirip yiyebilirsiniz. Pancar, kavrulduğunda veya kızartmalara ve güveçlere ilave edildiğinde lezzetlidir.

Pancarla uğraşırken dikkatli olun. Kırmızı renkleri, ellerinizi ve elbiselerinizi lekeleyebilir.

Kaymağı alınmış süt

Tansiyonunuzu dengede tutmanız için yediğiniz kalsiyum bakımından zengin gıdaların miktarını artırmanız gerekir. Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunlar hem kan basıncını düşürmek için diyetin önemli unsurlarıdır.

Yağsız sütü elde etmek için yüksek yağlı sütü pişirin ya da sütle ilgilenmezseniz, daha az yağlı veya yağsız yoğurt tüketin. Şekerli yoğurttan kaçının.

Yulaf ezmesi

Yüksek lifli, düşük yağlı ve düşük sodyumlu gıdalar, kan basıncınızı düşürmek için birebirdir. Kahvaltı yulaf ezmesi yemek tansiyon diyeti için uygundur.

Tek başına yulaf ezmesi yumuşak olabilir. Ancak çok fazla şeker eklemek yerine bal veya taze meyvelerle  ile tatlandırın.

Muz

Muz, diyetinize potasyum eklemek için harika bir yoldur. Bu mineral açısından zengin yiyeceği yemek, vitamin takviyesinden iyidir.

Kahvaltı mısır gevreği veya yulaf ezmesine bir muz dilimleyin veya her gün hızlı, kolay ve ucuz bir çerez için bir tane almaya çalışın.

Yorum yapın