Tansiyonu ne düşürür ne yükseltir

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyonu ne düşürür ne yükseltir bilmek lazım, özellikle de evde tansiyon hastası var ise. Bazılarının tansiyonu düşmeye meyillidir, bazılarının ki de çıkmaya. Bir de tansiyonu hem inen hem de çıkan kişiler vardır.

Yani bazıları fenalaşınca tansiyonu indi mi yoksa çıktı mı tansiyonunu ölçmeden bilemezsiniz. Eğer müdahalede bulunacaksanız hastanın tansiyonunun yükseldiğini mi düştüğünü mü bilmeniz lazım. Yoksa tansiyonu çıkan kişiye tuzlu ayran verirsiniz veya beynine kan gitsin diye ayaklarını havaya kaldırırsınız ve böylelikle tansiyonunu daha da yükseltmiş olursunuz.

Tansiyonu ne yükseltir

Tuz tansiyonu yükselten en önemli faktördür. İlla ki sofra tuzu olması gerekmez. Kimyada asit ile bazın karışımından elde edilen melez bileşiklere tuz denir. Hazır gıdalara tatlandırıcı veya koruyucu olan maddeler ile gazoz veya maden sularına köpürsün diye konulan maddeler de kimyasal açıdan tuz sayılır.

Tansiyonu yükselten ikinci önemli faktör ise doymuş yağlar ve trans yağlardır. Oda koşullarında katı halde bulunan bu yağlar uzun vadede sağlığı tehdit ettiği gibi kısa vadede kanı daha ağdalı hale getirerek damarlara uygulanan kan basıncının artmasına neden olur.

Tansiyonu yükselten üçüncü önemli faktör ise hiddet ve öfkedir. İnsan sinirlenince kalp daha fazla çalışır ve kanı daha fazla debi ile pompalar.
►İlginizi Çekebilir: Yüksek Tansiyon Nedir, Kaçtan Sonrası Yüksek Tansiyondur ?
Tansiyonu yükselten dördüncü önemli faktör ise yoğun harekettir. Kasların yoğun hareketi kalbi de zorlar. Bu hareketlilik uzun sürerse tansiyon da çıkar. Hareket kesilince tansiyon da normal seviyesine döner.

Tansiyonu ne düşürür

Sabahları veya uzun süreli istirahatlerde tansiyon düşme eğilimindedir. Kişinin genel olarak bir tansiyon düşüklüğü var ise öncelikle tiroid bezi ve böbrek üstü bezlerinin doğru çalışıp çalışmadığına bakmak gerekir.

Tansiyon düşüklüğü genel olarak yetersiz ve dengesiz beslenme ile de alakalı olabilir. B12 ve folik asitin yetersiz alınması, zayıflama adına bilinçsiz ve uzun süreli diyetler yapılması tansiyon düşüklüğüne neden olur.

Tansiyonu ne düşürür ne yükseltir

Tansiyonu tuzsuz sarımsaklı ayran, limon suyu, greyfurt suyu, nar suyu tansiyonu düşürür.

Tuzlu ayran, tuzlu çorba, çikolata, maden suyu düşen tansiyonu normale getirir.

Öfkelenen kişinin sakinleşmesi tansiyonunu düşürür, korku ve heyecan nedeniyle tansiyonu düşen kişi sakinleşirse onun da tansiyonu dengeye gelir.

Tansiyonu çıkan kişi başı biraz yukarı gelecek şekilde uzanırsa tansiyonu düşmeye başlar.

Tansiyonu düşen kişinin ayakları yukarı kaldırılırsa tansiyonun dengelenmesi kolaylaşır.

Yorum yapın