Tansiyon ne demek

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon ne demek, kısaca açıklamaya çalışacağım. Vücudumuzun çalışması için hücrelerin sürekli kanla beslenmesi gerekir.

Kanın içinde neler var ? Hücreler için gerekli oksijen var, glikoz vb besin maddeleri var, sodyum, potasyum vs elektrolitler var, mikroplarla savaşan akyuvarlar var, trombositler var. Hasılı hücrelere  ne gerekiyorsa o kanda var. Lazım olan maddeleri hücrelere taşıdığı gibi atık maddeleri de temizlenmek için hücrelerden alıyor. Kanda ne var ne yok tam kan sayım yaptırırsanız öğrenirsiniz.

Bu kanın damarlar yoluyla taşınması gerekir. Bu taşıma işinin düzenli olması için her seferinde kalpten basınçla pompalanması gerekir. Tansiyon ne demek sorusunun cevabı işte budur. Tansiyon atardamarlardaki kan basıncıdır.

Tansiyonu olmayan kişi ölmüş kişidir. Yaşayan herkesin tansiyonu vardır. Kan basıncındaki alçalma veya yükselme bazı şikayetlere neden olur. Tansiyonun sürekli yüksek olması veya hep düşük olması, alçalmaya, yükselmeye fazlaca meyilli olması uzun vadede organ hasarlarına ve bazı hastalıklara yol açar.

Tansiyonun sağlıklı bir kişideki normal değeri 12/8’dir. 12 büyük tansiyonu, 8 küçük tansiyonu ifade eder.

 

Küçük tansiyon ne demek

Küçük tansiyon kalp kaslarının kasılmamış (gevşek halde) durumunda damarlarda ölçülen kan basıncıdır.

Büyük tansiyon ne demek

Büyük tansiyon kalbin kanı pompaladığı, kasların itme gücü uyguladığı andaki kan basıncıdır.

Büyük tansiyon ve küçük tansiyon birlikte ölçülür. Nabız değerleri de bilinirse daha anlamlı ölçüm yapılmış olur.

Yorum yapın