Tansiyonu ne düşürür, bitkisel tedavi ile tansiyonu kontrol altına alabilir miyiz ? Tansiyonu düşürmede kullanılan bitkiler nelerdir ?

Yüksek tansiyon hastalarına düzenli beslenme ve egzersizle genel sağlık durumlarını korumaları tavsiye edilir. Tansiyonu çıkaran tuz ve hayvani yağlardan, alkolden uzak durması gerekir. Her ne kadar tedbir alınsa da ağır bir yemek sonrasında veya umulmadık bir habere tepki olarak tansiyon istenmeyen seviyelere çıkabilir.

Böyle durumlarda kişi kendinin doktoru olmalı bazı bitkilerle tansiyonu düşürmeye çalışmalıdır. Önceki yazılarımda bitkilerin tansiyonu düşürmede cılız etkiye sahip olduklarını ve tansiyon ilaçlarının yerini tutamayacağını belirtmiştim.

Bununla birlikte tansiyon düşürücü bitkilerden vazgeçmek de mümkün değildir. Çünkü hem aniden fırlayan tansiyonun düşürülmesinde hem de günlük hayatta tansiyonun istenmeyen düzeylere çıkmasını engellemede bitkilerden yardım almak gerekir. Aksi halde ilaçlara bağımlı kalma durumu meydana gelir ki kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri de epey rahatsızlık vericidir.

Tansiyonu ne düşürür

Kış mevsiminin iki meyvesi greyfurt ve nar tansiyon düşürmeye yarar. Sabahları aç karna bir gün greyfurt suyu, diğer gün nar suyu içerseniz içlerindeki etken maddeler sayesinde birkaç saat tansiyonunuzu kontrol altına almış olursunuz.

Bunların alternatifi ise sarımsaktır. Çiğ olarak tüketilmesi gereken sarımsak tansiyonun yükselmesine mani olduğu gibi yükselmiş tansiyonu da yavaş yavaş aşağıya çeker.

Ödem atmaya yarayan dereotu ve maydanoz böbrekleri çalıştırarak kanın daha sık temizlenmesini sağlar. Bu bitkileri alırken bol su tüketmeye de dikkat ediniz.

Tansiyonu düşürdüğü iddia edilen başka bitkiler de vardır. Ama etkileri sınırlıdır. Yükselen tansiyonun düşmesi için rahat nefes almak, kasların gevşemesi, ruhen sakin olmak gerekir. Bu nedenle tansiyonu yükselmiş kişinin öncelikle sakin olması, ayakta ise oturması dinlenmesi gerekir.

Soğuk içecekler, ayran, portakal suyu veya sade su sakinleştirici etki yapar. Tansiyonu yükselen kişiye alın veya ense masajı yaparsanız onu rahatlatmış olursunuz. Daha kolay nefes alması için pencere açılabilir, giysinin boyun bölgesi genişletilebilir.

Tansiyonu yüksek kişiler ne yapmamalı

Öncelikle sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır. Bu ikisi damar yapısını bozan maddelerdir. Yemeklerdeki tuz azaltılmalı, bazı gıdalar tuzsuz yenilmelidir.

Yüksek tansiyon kişinin sinirlilik haliyle, olayları kafaya takıp takmaması ile ilgilidir. Kişi takıntılı, kaygılı ve sinirli bir yapıda ise ve stresi tolere edemiyorsa yüksek tansiyon ile başa çıkması zor olacaktır.

Yüksek tansiyonla mücadele için akla “şu işi yetiştiremezsem yandım, eyvah damadın işleri bozuldu, dolar kuru kaç oldu acaba, keşke falancaya borç vermeseydim” gibi düşünceler geldiği vakit “sağlığımdan değerli değil” diyebilmeyi bilmek gerekir.

Tansiyonu 14/9 seviyesinin üzerindeki kişiler için “atın ölümü arpadan olsun” sözü gençliğin parlak günlerinde kalmıştır. Bir buçuk İskender ve sonrasında kadayıf, rakı +balık+ meze, ekmek kadayıfı üzerine kaymak, kızarmış kuzu eti, büyük boy hamburger +patates menüleri, börekler, çörekler mazide kalan güzel hatıralar olarak kalmalıdır.

Aksi takdirde yağsız ve tuzsuz haşlanmış tavuk göğsü + roka salatası veya tuzsuz az zeytinyağlı taze fasulye + domates çorbası gibi menülere mahkum olursunuz. Tansiyonunuzu olduğundan dramatik seviyelere yükseltmemek için beslenmeye azami dikkat etmek gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here