Yüksek tansiyon limonla düşer mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Yüksek tansiyon limonla düşebilir. Bu tansiyonun ne kadar düşmesini beklediğinize göre değişir. Tansiyon çok yükselmiş ise tansiyon düşsün diye içilen bir bardak limon suyunun etkisi zayıf kalabilir. Tansiyon hafifçe yükselmiş ise limon onu dengeye getirmek için yeterli olabilir. Limonun yanı sıra greyfurt suyu, nar suyu da tansiyonu düşürmek için kullanılır. Sarımsak  ve domates de kısmen etkili tansiyon düşürücülerdir.

İstirahatin ve duygusal sakinliğin tansiyonu düşürücü etkisi en az limon kadar yüksektir. Halk arasında limon kullanıp tansiyonunu düşürdüğünü söyleyen binlerce insan vardır. Limonun tansiyonu düşürücü etkisi biraz da plaseboya dayanmaktadır. Yani bir kişi bir bardak limon suyunu içer ve içtiğinde de tansiyonunda düşme yaşarsa yüzde on limonun kimyasal etkisi yüzde doksan limonun tansiyonu düşürdüğü inancının getirdiği rahatlama nedeniyledir.

Tansiyonu ciddi derecede yüksek olan kişiler limona güvenmemeli, doktor tavsiyesine göre hareket etmelidir. Bununla birlikte yüksek tansiyonu olan kişilerin günde bir limon suyu içmeleri tansiyonu kontrol yarar, yükselmesine kısmen de olsa mani olur.

 

Yorum yapın