Tatlı tansiyonu yükseltir mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Tuzun tansiyonu yükselttiğini biliyoruz. Peki ya şeker ? Acaba tatlı tansiyonu yükseltir mi ?

Şekerli gıdaların uzun vadede kilo yaptığı ve bunun da yüksek tansiyonu tetiklediği biliniyor. Bunun yanında tatlıların tansiyon yükseltici etkisi olduğunun da bilinmesi gerekiyor.

Yani sorunun cevabı “Evet” tatlı tansiyonu yükseltir. Üstelik bu konuda en az tuz kadar zararlıdır. Çünkü hem kısa vadede, hem de uzun vadede tansiyonu tırmandırmaktadır.

Aslında tatlının tansiyonu yükselttiğini siz kendiniz de deneyimleyebilirsiniz. Tansiyonunuzun düşük olduğu bir anda örneğin aç iken bir çikolata yeyin. Tansiyonunuzun normale döndüğünü göreceksiniz.

Tatlıya olan düşkünlüğünüz var ise tek derdinizin yüksek tansiyon olmayacağı muhtemeldir. Şekerin yıkıcı ve yorucu etkisi diğer organları da etkileyecek ve ömürlerini kısaltacaktır. Ayrıca kilo da yapacaktır.

Peki tansiyon sorunu olanlar ve tatlıdan vazgeçemeyenler ne yapmalı ?

Her kötünün biraz daha az zararlı alternatifi vardır. En zararlı tatlı konusunda zirvede nişasta bazlı şekerlerle tatlandırılmış (Bu şekerlerin tüketici tarafından GDO’lu mu değil mi tespit edilmesi imkansız) ve yoğun tatlı yiyenin içini döndürmesin diye çeşitli katkı maddeleriyle (tuzlu bileşikler) takviye edilmiş gıdalar yer alıyor. Çikolata, bisküvi, gofret, şekerlemeler yiyebileceğimiz en zararlı tatlı gıdalar.

Bunları şerbetli tatlılar izliyor. Birim grama düşen tehlike açısından ikinci sırada olsalar da bir seferde fazla yenilmeleri nedeniyle tansiyonu en fazla yükselten tatlılar şerbetli tatlı dediğimiz baklava, revani gibi tatlılar.

Yüksek tansiyon hastası olup da tatlıyı seven kişiler yoğurt içine incir, hurma gibi tatlı meyve kurularını ekleyerek kendi tatlılarını hazırlayabilirler veya bu kesmiyorsa sütlaç gibi sütlü tatlılarla yetinebilirler.

Yorum yapın