Bal tansiyonu yükseltir mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Bal tüketiminin tansiyon hastaları için yararlı mı, yoksa zararlı mı olduğu uzun zamandır tartışılagelmiştir. Bu yazımızda bal tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabını arayacağız.

Sadece kaloriden ibaret olan rafine şeker yerine bal yenilmesinin sağlığa daha faydalı olduğu su götürmez bir gerçektir. Bununla birlikte bir çorba kaşığı yani 21 gram balın 17 gramının şekerden ibaret olduğunu unutmamak gerekir.

Önceki yazımızda tatlıların tansiyonu yükseltici etkisi olduğunu belirtmiştik. Peki ya balın tansiyon yüksekliğinde etkisi nedir ?

Balda fruktoz , glukoz, maltoz ve sükroz gibi şeker türleri bulunur ve neredeyse hiç lif, yağ veya protein içermez. Balda ayrıca biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bulunmakta olup bunlar balın şifalı olmasında pay sahibidirler.

Kaliteli ve doğal çiçek balı birçok önemli antioksidan içerir. Yani fenolleri, enzimleri ve flavonoidler ve organik asitler gibi bileşikleri içerir.

Antioksidanların kalp krizi, felç ve bazı kanser türlerinin riskini azaltığı bilinmektedir. Yani bal yüksek tansiyonun neden olacağı kalp krizi ve inme gibi risklere karşı koruyucudur.

Fareler ve insanlarda yapılan deneyler balın içinde bulunan antioksidanların tansiyonu az da olsa düşürdüğünü göstermiştir.

Sonuç ve değerlendirme

Günlük veya birkaç günde bir iki kaşık bal yenirse tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur, tansiyonu yükseltmez. Aşırı bal tüketimi olursa fazla kalori alınmış olur şişmanlığa neden olur. Aşırı kilo tansiyonu çıkarır. Yani balın azı yararlı ve gerekli, çok tüketilmesi ise zararlıdır.

Yüksek tansiyon hastaları için bal diğer tatlı gıdaların “sağlıklı” bir alternatifidir. Kararında tüketilirse kalbe kan akışını hızlandırır, kalp krizi ve inmeye neden olacak pıhtıların oluşumunu engeller. Şeker yerine bal tüketen kişilerde trigliserit seviyesinin düştüğü, kötü kolestrolün düştüğü ve iyi kolesterol seviyesinin arttığı gözlemlenmiştir.

Yorum yapın