Tatlı tansiyonu yükseltirmi düşürürmü

Photo of author

By Bilgio.Net

Tatlı tansiyonu yükseltirmi düşürürmü ? Bu sorunun net bir cevabı var. Merak ediyorsanız makaleyi okumaya devam ediniz.

Tuzun tansiyonu yükselttiği çoğu yüksek tansiyon hastası tarafından bilinmektedir. Bu yüzden tansiyon hastaları tuz alımını azaltırlar. Bazen yemeklere hiç tuz koymamak gerekir. Peki şeker tansiyona nasıl bir etki yapar ?

Bazıları bu konuya düz mantıkla yaklaşabilir. “Tansiyonu tuz çıkarıyorsa, şeker de tuzun tersine tatlı olduğuna göre tansiyonu düşürür” .Siz de böyle düşünüyorsanız gerçeklerden oldukça uzak olduğunuzu söylemek mümkündür.

Tatlı gıdalarla tuzlu gıdalar tat olarak ters gibi görünseler de kanı yoğunlaştırma açısından aynı işi görürler. Yüksek tansiyon hastaları için kanın daha yoğun hale gelmesi kan basıncının artması, yani tansiyonun çıkması anlamı taşır. Tuz, şeker ve yağlar kanı yoğunlaştırarak kanın damardan akışını zorlaştırır ve damarlara uygulanan basınç artar.

Bu nedenle tatlı gıdalar aynı tuzlu gıdalar gibi tansiyonu çıkarıcı özelliğe sahiptirler. Tansiyonunuz düştüğünde ve tuzlu ayran yoksa elinizde, tatlı bisküvi veya şerbet ile düşen tansiyonunuzu çıkarabilirsiniz.

Tatlı gıdalar tuzlu gıdalara göre tansiyon açısından daha zararlıdırlar. Çünkü bol miktarda kalori içerdiklerinden şişmanlamaya yol açarlar. Kilo artışı tansiyon yükselmesini tetikler.

Özetle “Tatlı tansiyonu yükseltirmi düşürürmü ?” sorunun cevabı “Tatlı tansiyonu yükseltir” olacaktır.

Yorum yapın