Sigara tansiyonu yükseltirmi, yoksa tam tersine düşürürmü ? Bu yazımızda bunun cevabını vereceğiz. Doktorlar net bir şekilde tansiyon hastalarının sigara içmesini yasaklarken “sigara içince tansiyonum düşüyor” diyenler var. Bunu nasıl açıklayabiliriz.

Sigara içmek demek her gün 4000 çeşit toksin maddeyi yani vücudun zehir saydığı maddeleri içeri davet etmek anlamına geliyor. Bunun faturasını her organ ödüyor. Damarlara düşen ise “damar sertliği” denilen durum. Yani sigara içenlerde zamanda kan damarları elastikiyetini kaybediyor.

Yaşlandıkça damar elastikiyetinin kaybolması doğal. Ancak sigara içenlerde bu süreç daha hızlı ilerliyor. Yani sigara içenlerin damaları daha çabuk yaşlanıyor. Bu ne anlama geliyor ?

Eğer tansiyon hastası iseniz ve sigara içiyorsanız damarlarınız esnekliğini kaybettiği için olası pıhtı atma veya tıkanma riski durumunda kalp krizi ve felç riskiniz yüksek demek. Sigara alışkanlığınız sürekli yüksek tansiyonu körükleyecek demek. Öyleyse sigara içmenin tansiyonu yükselttiği sonucuna varabiliriz. Zaten bilim dünyası da böyle diyor.

Fakat “sigara içince tansiyonum düşüyor” diyenlere de bir açıklık getirmek lazım. Bilim mi yanılıyor bunlar mı ?

Sigara tiryakisi olup oruç tutan kişilerin iftara yakın saatlerde ne kadar çaresiz ve zavallı durumda olduklarına şahit olmuşsunuzdur. Müthiş bir sinir patlaması yaşarlar. İftardan sonra birkaç lokma yedikten sonra sigarayı yakınca bir sakinleşme görülür.

Belki de “sigara içince tansiyonum düşüyor” diyenler bunu anlatıyordur. Sigara içince sakinleşen kişiler sigaranın kısa vadede tansiyonu düşürdüğünü düşünebilirler. Fakat acaba sigara içmeden önce ve sonra tansiyonlarını ölçmeyi denediler mi ?

Sigara içince kalp atışı hızlanıyor, damarlardaki kan daha basınçlı akıyor. Yani sigara içmek uzun vadede tansiyonu yükselttiği gibi kısa vadede de tansiyonu yükseltiyor. Peki sigara tiryakilerinin sigara dumanını çekince  hissettikleri sakinlik duygusunun açıklaması nedir ?

Bu sadece nikotinin esir aldığı mutluluğa etki eden hormonların serbest kalması ile alınan haz. Nikotin bağımlılık yapan bir madde. Nikotinin etkisi normal kişilerde sağlıklı çalışan hormonal sistemi bozma üzerine kurulu. Nikotine alışan bir vücutta, nikotin eksikliği halinde mutluluk hormonu aktif çalışamıyor. Ne zaman sigara yakılıp dumanla nikotin vücuda giriyor o anda mutluluk hormonları serbestçe vücutta dolaşabiliyor.

İşte “sigara içince tansiyonum düşüyor” diyenlerin yaşadıkları bu. Aslında sigara içince tansiyonları düşmüyor, sadece geçici bir mutluluk yaşıyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here