Thomas Alva Edison’un Hayatı ve İcatları

Photo of author

By Bilgio.Net

Thomas Alva Edison, elektriğin ve ampulün mucidinin altında imzası bulunan bilim insanıdır. Buluşları ile insanlığa yol göstermiştir. Bir çok bilim insanı Edison’un çalışmalarını devam ettirmiştir. 11 Şubat 1847 tarihinde Ohio’da doğdu. İlköğretim eğitimine Michigan’da bulunan Port Huron’da başladı. Zeka geriliğinden dolayı okuldan kovuldu. Eğitim ve öğretim hayatı başlamadan bitti.

Henüz 12 yaşında trenlerde gazete ve dergi satmaya başladı. Ailesinin geçimini sağlamak için her fırsatta çalışmaktaydı. Kendi evinde kurduğu kaboratuvarda çeşitli araştırmalar yapmaktaydı. Öğrenmeye aç bir insan misali sürekli bir şeyler öğrenmek istiyordu. Tren de gazetecilik yaparken, bir gün içi kimyasal dolu şişeler kırılmasıyla yangın çıkar. Yangından etkilenerek ağır işitmesine yol açmıştır. İşsiz kalarak zor günler yaşadı. 1863-1868 yılları arasında ABD ve Kanada arasında telgrafhanelerde çalıştı.

Çalışmalarına ilk 1868 yılında atölye kurarak başladı. Elektrikli kayıt aygıtının patentini aldı. Satışlar beklediği gibi olmadığından dolayı beş parasız borçlu kaldı.

Edison, 1879 yılında ilk ampulün icadını yapmıştır. Kömürleştirilmiş ipliklerin Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880 yılında icat ettiği ampullerin tanesini 2,5 dolara sattı. Kısa sürede zengin olma yolunda önemli adımlar attı.

1880 yılında Thomas Edison, Florida’da arsa satın aldı. Burada kendi için ev inşa ettirdi. Otomobil sektörünün lideri olan Henry Ford yakınlarına taşındı. Edison ve Ford sıkı arkadaşlık kurdular.

Thomas Edison hayatı boyunca bir çok icatta bulunmuştur.. 1093 tane patent aldı. İcatlarının geliştirilmesi için uzun yıllar boyunca uğraştı. 84 yıllık ömrü boyunca kendini bilime adamıştır.

18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey’deki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti. Ölüm yıl dönümüne kentte 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Yorum yapın