Secret kitabı ne anlatıyor

Photo of author

By Bilgio.Net

Rhonda Byrne tek bir “sır” ile başarılı kişilerin neden “başarılı” olduğunu özetleyiveriyor “the secret” kitabında. Kitapta başarılı olduğu su götürmeyen kişilere atıfta bulunularak tüm bu başarı ve mutlulukların ortak noktasının “sır” olduğuna değiniliyor.

Peki neymiş bu “sır” ? Kitabı okumuş ve üzerinde epey düşünmüş biri olarak “plasebo” diyorum ben. “Sır” kitabında düşüncelerin bir çekim etkisi oluşturduğu ve düşünceleriyle beklenti oluşturan kişilerin hedeflerine daha kolay ulaştıkları anlatılıyor.

Bir bakıma “inanıyorsanız üstünsünüz” gibi bir şey. Bir şeyi hayal ederek, olmasını isteyerek onu kendinize çekiyorsunuz. Yazar buna “çekim yasası” demiş.

Olumlu düşüncelerin gücü, olumsuzlara göre daha fazla kitaba göre. Ama yine de hastalıkları, kaza, bela türü olumsuz şeyleri düşünmek, bunların başınıza gelmesini kolaylaştırıyor.

Bu nedenle olumsuz düşünceleri kafadan atıp, olumlu düşüncelerle işe başlamamızı tavsiye ediyor yazarımız. Dünyadaki tüm başarılı insanların sırrı buymuş. Peki hakikaten öyle mi ?

Secret kitap yorumları

Öncelikle bu kuvvetli iddia ciddi delillere muhtaç. Yazar bunun bilincinde ve çevresinde tanıdığı bilindik bazı kişilerin deneyimlerine yer vermiş. Yani ben iddia ediyorum ama sallamıyorum başkaları da benim gibi düşünüyor demek istiyor.

Bu türlü ciddi bir iddia için, falan şöyle dedi, filan böyle bir şey yaşamış demek pek yeterli olmaz. Yazarın verdiği “sır”rın hiçbir dayanağı yok. Başta dediğim gibi bizlerin bildiği plaseboyu “sır” diye allayıp pullayıp kitap yapmış.

Bununla birlikte plasebo denilen şey de gerçek. İnsanlar ihtiyacı olan ilaç yerine faydasız “kocakarı” bitkilerine büyük ümit bağlarlarsa hastalıklarından kurtulabiliyorlar. Bu durumu bilim açıklayamıyor.

Olumlu düşüncenin, bir şeye inanmanın onu elde etmeye katkısı var. Fesat fikirli olup kötü düşünenlerin sıklıkla korktukları ile yüzleştiklerini biliyoruz. Ama bu bir “yasa” mıdır ? Sadece düşünmeyle bir çekim gücü oluşabilir mi ?

Eğer öyle olsaydı futbolda her iki üç sene de bir Avrupa şampiyonu çıkarırdık. Ligi her sene 5-6 takım şampiyon bitirirdi. Ama yok öyle bir dünya!

Kitap insanları motive etmek ve olumlu düşünceye sevk etmek bakımından faydalı, ancak epey desteksiz sallamış Rhonda Byrne.

Yorum yapın