Tiroid ilacı Levotiron zayıflatır mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Tiroid ilaçları genelilkle sentetik olarak üretilen tiroid hormonlarıdır ve bazıları kişide kilo kaybına sebep olur. Peki tiroid ilacı Levotiron zayıflatır mı ?

Levotiron nedir ne işe yarar ?

Tiroid bezi az çalışan veya ameliyat nedeniyle tiroid bezini aldıran kişilerin tiroid bezinin ürettiği hormonları dışarıdan hap yoluyla alması gerekir. Tiroid hormonları insan metabolizmasının dengede tutulmasında büyük rol oynar.

Piyasada Levotiron ismiyle satılan ilaç sentetik olarak üretilmiş tiroid hormonu olup etken maddesi Levotiroksin sodyumdur. Etkisi vücudun ürettiği hormon ile aynıdır. 50 ve 100 tabletlik blister ambalajlarda satılmaktadır.

Şu durumlarda kullanılır:

  • Tiroid bezinin yetersiz çalıştığı kişilerde (hipotiroidi hastalığı) hormon takviyesi yapılması için,
  • Ameliyatla tiroid bezinin alındığı kişilere zaruri olarak hormon sağlanması için,
  • Guatr hastalığının tedavisinde,
  • Hipertiroidi hastalığında antitiroid ilaçlarla birlikte,
  • Lityum tedavisi gören hastalarda guatr oluşmaması için,
  • Tiroid kanserinde tümörü baskılamak için,

Tiroid ilacı Levotiron zayıflatır mı ?

Tiroid hormonu yetersiz üretildiği durumlarda metabolizma yavaşlar. Kişinin enerjisi düşük olduğu için yediklerini yapamaz ve dolayısı ile kilo alımı olur. Levotiron bu durumu dengeye getirmek için kullanılır.

Levotiron kullanılmaya başladıktan sonra bir iki hafta içinde etkileri görülmeye başlanacaktır. Bu etkilerinden birisi de kilo kaybıdır. Ancak iştah açma yönünde de bir etkisi olabilir. Dolayısı ile Levotiron kullananların zayıflayabilmeleri için harcadıkları kalori ile yedikleri gıdalar arasında bir denge kurulması ve kişinin yeterli fiziksel aktiviteye sahip olması gerekmektedir.

Levotiron kullanmaya başladıktan sonra 3 ayda bir veya hastalığın durumuna göre 6 ayda bir kan tahlili yaptırıp hormon seviyesine baktırmak gerekmektedir. Çıkan sonuca göre ilacın dozu ayarlanmaktadır.

Levotironun kullanım dozu gayet hassastır, gereğinden az veya çok kullanmak hastada çok fazla etki yapacaktır. Bu nedenle doktor kontrollerine düzenli olarak devam etmek gerekir. Levotiron çok sayıda ilaç grubu ile etkileşime girebildiği için hastanın muayene esnasında kullandığı diğer ilaçları söylemesi zaruret arz etmektedir.

Levotiron nasıl kullanılır ?

Levotiron’un başlangıç ve devam dozuna hastalığın derecesine göre doktor karar verecektir. Günde bir kere ve kahvaltı yapmadan en az 30 dakika önce bir bardak su ile ağızdan alınır.

Levotiron sadece zayıflamada kullanılabilir mi ?

Vücudunda herhangi bir hormon eksiği olmamasına rağmen sadece kilo kaybetmek için Levotiron kullanılırsa kişide hipertiroidide görülen etkiler görülür. Yani sağlığı bozulur. Dolayısıyla Levotiron sadece zayıflamak amacıyla kullanılmaz.

Bununla birlikte normal şekilde beslenmesine rağmen kilo alanlarda veya tembelliği seven, günün çoğunu dinlenerek geçirmeyi seven kişilerde tiroid hormonu eksikliği olabilmektedir. Bu nedenle kilolu kişiler tiroid hormonlarının seviyesine baktırmalıdır.

Tiroid testi için hangi bölüme gidilir ?

Tiroid hormonlarını ölçtürmek için Endokrinoloji bölümüne gidilmelidir. Ancak MHRS doğrudan Endokrinoloji bölümüne randevu vermezse önce Dahiliye bölümünden randevu alınır daha sonra Endokrinoloji’ye gidilir.

Şişmanlık sorunu olanların diyete başlamadan önce Endokrinoloji bölümüne giderek bazı testleri yaptırması gerekir. Çünkü şişmanlığın altında mutlaka bazı sebepler vardır.

Yorum yapın