Travazol krem yüze sürülür mü

Photo of author

By Bilgio.Net

Travazol krem genellikle el ve ayak mantarı gibi hastalıklar için reçete edilse de başka cilt sorunları için de kullanılır.  Peki Travazol krem yüze sürülür mü ?

Travazol krem ne için kullanılır ?

Travazol krem vücudun herhangi bir yerinde oluşan ve mantar hastalığının tedavisinde kullanılır. Sadece bildiğimiz el-ayak mantarı ( tıbbi ismi tinea pedis) için değil maya ve maya menzeri mantarlara, küflere karşı da kullanılmaktadır. Derinin yüzeyinde gelişen iltihaplı ve kaşıntı verici mantar hastalıklarına karşı ve cilt hasarına sebebiyet veren mikroplara karşı gayet etkili bir ilaçtır.

Vücutta Travazolun yoğun olarak kullanıldığı bölgeler

Mantarlar vücudun nemli ve ışık almayan bölgelerinde daha kolay gelişir. Halk arasında apış arası olarak tabir edilen kasık ve genital bölgeler ile ayak parmakları mantarların yaygın olarak geliştiği yerlerdir. Her yere parmaklar ile temas edildiği için el parmakları arasında da mantar gelişebilir.

Mantar ve benzeri oluşumlar mevsimlere ve kişisel hijyen koşullarına bağlı olarak vücudun başka yerlerinde de gelişebilir.

Travazol krem yüze sürülür mü ?

Travazol klasik nemlendirici-cildi besleyici kremlerden olmayıp reçete ile satılan bir ilaçtır. Bu yüzden yüz bakımı için kullanılmaz. Travazol yüz için kullanılacaksa buna cildiye doktoru karar vermelidir.

Vücudun başka yerlerindeki mantar hastalığı havlu, bez veya kaşıma yoluyla yüz bölgesine sıçramışsa Travazol krem yüze sürülebilir. Krem yüze sürülürken göze veya ağza temas etmemelidir.

Ağız çevresindeki dermatit için veya dudakta çıkan uçuk için Travazol kullanılmaz. Aşağıdaki cilt sorunları için de Travazol krem kullanmayınız:

  • Zona hastalığı,
  • Dermatit
  • Uçuk
  • Suçiçeği
  • Aşı alerjisi kaynaklı deri döküntüsü
  • Virüs kaynaklı cilt sorunları
  • Gül hastalığı

Hastada önceden glokom var ise Travazol krem glokomun derecesini artırabilir.

Travazol cilt bakım kremi değildir, bu kremi günlük cilt bakımı amacıyla yüzünüze veya vücudunuzun başka bir yerine sürmeyiniz.

Travazol krem içeriğinde yer alan etken maddeler

İzokonazol nitrat: Mantar, maya ve kırmızı/kahverengi lekelere yol açan organizmalara karşı etkilidir.

Diflukortolon valerat: İltihap önleyici ve derideki kaşıntı ve yanma sorunlarını giderici bir maddedir.

Travazol krem kaşındırıyorsa

Travazol yüze sürülünce krem kaşındırıyorsa bunun sebebi içerdiği setostearil alkol olabilir veya kremin içeriğindeki bir maddeye alerjiniz olabilir. Travazol krem kaşıntı yaptı ise doktorunuzdan ilacı değiştirmesini isteyiniz.

Travazol krem yanma yapıyorsa

Travazol krem yüze sürülse dahi yanma yapmaması gerekir. Yanma yapıyorsa kullanmayı bırakınız. Bunun sebebi muhtemelen ilacın içeriğindeki bir maddenin alerjiye neden olmasıdır.

Travazol sivilce için kullanılır mı ?

Yüzünüzdeki sivilceler için Travazol kullanmayınız.İlacın prospektüsünde Travazol kremin sivilcelere veya sivilce izlerine iyi geldiğine dair bir ifade yer almamaktadır.

 

Yorum yapın