Proctolog fitil nasıl kullanılır

Photo of author

By Bilgio.Net

İçerisinde 10 mg ruskogenin ve 120 mg trimebutin bulunan Proctolog fitil nasıl kullanılır ?

Kutuyu açınca içinden 10 adet suppozituvar (fitil) çıkacaktır. Daha önce fitil kullanmadıysanız ilk kez suppozituvar kullanmak sizi biraz tedirgin edebilir.

Suppozituvar nedir ?

Anüse yerleştirmek için ucu sivri şekilde mermiye benzer şekilde ve ebatlarda olan katı halde bir ilaçtır. Suppozituvar vücut sıcaklığında eriyebilen bir maddeden yapıldığı için makata yerleştirildikten sonra yavaş yavaş erimeye başlar.

Makatın iç tarafında yoğun bir şekilde kan damarları olduğu için çabuk emilir ve ektisini gösterir.

Proctolog fitil nasıl kullanılır ?

  • Fitili (Suppozituvar) yerleştirdikten sonra birkaç saat büyük tuvaletinizi yapmamanız gerekir. (Eriyip etkisini göstermeden önce kaka ile dışarı atılmaması için) Bu nedenle Proctolog fitili yerleştirmeden önce tuvalete gidip bağırsaklarınızı boşaltınız. Daha sonra makat bölgesini temizleyip kurulayınız.
  • Ellerinizi yıkayıp kurulayınız.
  • Rüku pozisyonuna gelip bacaklarınızı aralayınız. Ucunu hafifçe ıslattığınız fitili hafifçe anüse doğru ittiriniz. İlerlemesi için parmağınızla destekleye destekleye ittiriniz.
  • Fitilin tamamı içeri girince bacaklarınızı kapatınız ve bir miktar oturunuz.
  • Ellerinizi yıkayıp kurulayınız.

Birkaç saat boyunca büyük tuvaletinizi yapmayınız. Fazla hareket etmeyiniz.

Dikkat edilecek hususlar:

Fitil kaysın diye fazla ıslatırsanız eriyebilir, çok ıslatmayınız.

Doktorunuz günde bir kere Proctolog fitil kullanmanızı önerirse akşam uygulayınız. Çünkü fitil eriyince makattan dışarı sızabilir, iç çamaşırınızı ve giysinizi lekeleyebilir.

Proctolog fitiller 25 derecenin altında oda sıcaklığında, ışık görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Sıcak havada eriyebilir. Buzdolabında veya çok soğuk bir yerde saklanırsa çok katı olabilir, kullanması zor olur ayrıca vücut içerisinde geç erir.

Proctolog fitil yukarıda anlatılan şekilde kullanılır ağızdan alınmaz veya krem şeklinde kullanılmaz.

Neden fitil ?

Hastalar fitil kullanmaktan çekindikleri için doktorlardan alternatif ilaçlarlar talep etmektedirler. Halbuki oral yolla alınacak bir ilaç veya makata sürülecek bir krem iç hemoroide veya makatın içindeki bir fissüre yeterli etki yapmayacaktır.

Fitilin yerleştirildiği bölgede zengin damar ağı vardır ve eriyen madde gayet verimli ve hızlı bir şekilde emilir ve etki eder.

Proctolog fitil ne işe yarar ?

Proctolog fitilin ana etken maddeleri ruskogenin ve trimebutin olup bu maddeler çekilen acıyı azaltır, inflamasyonu söndürür, kaşıntı ve tahriş hissini hafifletir. Dolayısıyla basur veya anal fissür gibi hastalıklarda tedaviye yardımcıdır. Makat çatlağı için veya bölgede oluşan iltihaplar için de kullanılır.

Notlar:

  • Proctolog fitil kullanırken doktorun hastalık için verdiği diğer ilaçlar da kullanılabilir.
  • Fitili kullandıktan sonra bölgede alerji-tahriş oluyorsa doktora bilgi verilmelidir.
  • Proctolog fitilin ne sıklıkla ve ne süreyle kullanılacağına doktor karar vermelidir. Proctolog fitil çok uzun süre kullanılmamalıdır.
  • Fitili kullanmayı unuttuğunuzda bir daha ki sefere iki doz uygulamayınız.
  • Proctolog fitil günde bir veya iki kere (doktor karar verecektir) uygulanır.

Yorum yapın