Turan Taktiği Nedir ? Hilal Taktiği Nasıl Uygulanır ?

Savaş sırasında yarım ay biçiminde duran Türk ordusunun merkezdeki süvari birlikleri, geri çekiliyormuş gibi hareket eder ve ok atmaya devam ederek düşmanı üzerlerine çekerdi. Düşmanı istenilen bölgeye kadar çektiklerinde, pusudaki sağ –sol birlikler düşmana saldırır; böylece düşman çember içine alınarak yok edilirdi.

Turan Taktiğinin Özelliği Nedir ?

Bu savaş yönteminin iki önemli özelliği vardı; sahte geri çekilme ve pusu. Türklere tarihte çok önemli zaferler kazandıran bu savaş yöntemi, ‘’ Turan Taktiği ‘’, ‘’ Bozkır Taktiği ‘’, ‘’Bozkurt Taktiği ‘’, ‘’ Hilal Taktiği ‘’ ve ‘’ Kurt Oyunu ‘’ gibi isimlerle anılmıştır. Örneğin tarihteki Dandanakan Savaşı ( 1040 ), Malazgirt Savaşı ( 1071 ), Niğbolu Savaşı ( 1367 ), Mohaç Meydan Muharebesi ( 1526 ), Kurtuluş Savaşındaki (1919 – 1922 ) birçok çarpışma bu taktiklerle zaferle sonuçlanmıştır.

Turan-Taktiği-nasıl-uygulanırTuran Taktiği Nasıl Uygulanır ?

Savaşta düşmana en şiddetli darbeyi vuranlar, okçu süvari birlikleri olurdu. Bu birliklerin süratle ok yağdırmasıyla düzenleri bozulan düşman birlikleri, sağ ve sol cephedeki birlikler tarafından çevrilerek imha edilirdi. Türk ordusunun meşhur disiplini, asker komutan arasındaki seri emir akışının sağlanması, bu savaşlarda çok önemli bir unsur olmuştur. Merkez, sağ ve sol kollardan oluşan ordu düzeni, türklerin bu taktik sayesinde kendinden daha büyük orduları dahi bozguna uğratmasını mümkün kılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here