Uyumadığımızda Ne Oluyor ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Uyumadığımızda Ne Oluyor ?

Gerçek uykusuzluk, kişi bir geceden fazla uykusuz kaldığından söz konusu olmaktadır. Bu durum organizmayı etkiler. Uykusuz geçen üç geceden sonra göz yanması ve çift görmeden şikayet başlar.  Bu belirtilere ek olarak; üç gece uykusuz kalan biri, 15’ten geriye sayamaz, birkaç dakikadan fazla hiçbir konuya konsantre olamaz ve denge hissini yitirir. Kişi gözlerinde ışık ve kulaklarında uğultu hisseder. Bazı durumlarda uykusuzluk devam ettiğinde kişi, paranoid semptomlar göstermeye başlar.

1959’da Peter Tripp adlı New York’lu Dj, ‘’ March of Dimes ‘’ adına para toplamak için 200 saat uyanık kalmaya karar vermişti. Bu zorlu maratonun başlarında keyfi oldukça yerindeydi. Times Meydanı’ndaki cam kabindeki günlük yayın yapıyordu. Ne var ki 200 saat sonunda, kelimeleri ağzında gevelemeye başladı. Konuşmaları anlamsızlaştı. Kısa bir süre sonra da paranoid semptomlargöstermeye başladı.

Bu paranoid eğilimler, gece saatlerinde kendisini gösteriyordu. Bu saatlerde Tripp, bazı meçhul düşmanların yemeklerine uyku ilacı karıştırarak onu uyumaya zorladığından şüphleniyordu. Bu persecutionmania ( başkasından zulüm göreceği endişesi ) beraberinde sesli halüsinasyonları da getiriyordu.

Tripp 200 saatlik uykusuz kalma maratonunu tamamladıktan çok kısa süre içinde geçici paranoyasından kurtuldu. Tek ihtiyacı olan tedavi iyi bir uykuydu.

Tripp’in deneyiminden bu yana, birçok araştırmacı, uykusuzluğun  insan vücudu ve özellikle de insan zihni üzerindeki etkileri üzerine yaptıkları çalışmalar için dikkate değer zaman ve çaba harcamışlardır. Yapılan tüm bilimsel araştırmalarda; uykusuzluğun insanın gerek fiziksel gerekse psikoloik dengesini tamamen alt üst ettiği anlaşılmıştır. Sadece insanlar değil, hayvanlar da uykusuz kaldıklarında negatif etki göstermektedirler. Yavru hayvanlar, mesela kedi yavruları eğer birkaç gün uykusuz kalırlarsa ölürler.

uykusuz-kalmanın-zararları
Uykusuz kaldıklarında hiçbir kötü etki hissetmeyen bazı insanların bunu ‘’ mikro uyku ‘’ denilen kısa uyku periyotları ile başardıkları tahmin edilmektedir. Bunun anlamı şudur; bazı insanlar iki dakika farkında olmadan uyuyabilirler. Bu kısa uyku periyotları aralıklarla gece boyunca da tekrar eder ve kişiye yeterli uykuyu sağlarlar. Aynen kuralına uygun olarak yapılan 10 dakikalık bir gevşeme egzersizinin, 8 saatlik uykuya eş değer bir enerji sağlaması gibi.

Yorum yapın