Majör Depresif Bozukluk Nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Majör depresif bozukluk yani bilinen diğer adlarıyla Majör Depresyon, Klinik Depresyon kişinin sürekli üzüntü ve çaresizlik hissine kapılmasını sağlayan, günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir melankoli ve keder durumuna verilen addır.

Majör depresyona sahip olan kişiler yemek yeme, çalışmak ve uyku uyumakta zorlanabilirler. Sürekli yapmış oldukları sosyal faaliyetler belli bir süre sonra can sıkıcı hale gelmeye başlar ve arkadaş çevreleriyle buluşmaktan kaçınabilirler. Bazı insanlar majör depresyon ile bir kere tanışırken, bazı insanlar ise bu hastalığa birçok kez yakalanma şansına sahiptirler.

Ailesinde daha önceden majör depresyon hastalığına yakalanan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Aynı zamanda daha önce ailesinde majör depresyon hastalığına yakalanmayan kişilerde de görülme oranı yüksektir.

majör-depresyon-belirtileriMajör Depresyon Nedir ?

Majör depresyona sahip olan kişilerde uyku problemlerinin yanı sıra iştah sıkıntısı ve konsantrasyon eksikliği de görülmektedir. Ayrıca hasta hiçbir şeyden tat alamaz hale gelir.

İnsanlar hayatlarının belli bir döneminde  kendilerini üzgün ve çaresiz hissedebilirler. Majör depresyona sahip olan kişiler ise günün belli saatlerinde ( genellikle bu sabah saatlerinde olur ) ve en iki hafta boyunca süren bir çaresizlik ve tükenmişlik hissine kapılırlar.

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Aşağıda maddeler halinde sıralamış olduğumuz belirtiler dahilinde majör depresyon teşhisi konulabilir;

 • Günün büyük bir bölümünde kendini bitkin ve çaresiz hissetme
 • Yine aynı şekilde günün büyük bir bölümünde kendini suçlu ve değersiz hissetme
 • Kişide konsantrasyon eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu görülme
 • Çeşitli uyku bozukluklarının görülmesi. İnsamniya ( Uyuyamama ) veya hipersomniya ( aşırı uyuma ) gibi rahatsızlıkların görülmesi
 • Vücudun dinlenememesi, hareketlerde ve düşünmede yavaşlama
 • Kişide intihar ve ölüm düşüncelerinin artması
 • Kişide aşırı kilo alımı yada aşırı kilo kaybı gözlemlenmesi
 • İnsanın zevk alarak yaptığı bütün aktiviteleri bırakması. Sosyal çevresinden uzaklaşıp sürekli yalnız kalması gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

majör-depresyon-tedavisiMajör Depresyon Nedenleri Nelerdir ?

Yapılan araştırmalar sonucunda Majör depresyon hastalığının nedenleri ve bu hastalığı tetikleyen bazı sebepler şunlardır ;

 • Çok sevilen bir kişinin ölümü sonrasında tutulan yas
 • Aşık olduğu veya çok sevdiği bir insandan ayrılmak
 • Yaşamında önemli değişiklikler olması. Örnek vermek gerekirsek eğer; emekli olmak, bir okuldan mezun olmak, yeni bir işe başlamak gibi
 • Kişinin yaşamış olduğu ilişkide sorunlar yaşamak
 • Kişinin fiziksel, duygusal veya cinsel bir taciz olayına maruz kalması gibi nedenler bu hastalığın oluşmasında rol oynamaktadır.

Majör Depresyon Tedavisi Nelerdir ?

Majör depresif bozukluk çok ciddi bir hastalık olmasına rağmen tedavi edilebilen bir hastalık türüdür. Bu hastalık şikayeti ile doktora başvurduğunuz zaman doktorunuz size genellikle antidepresan ilaç tedavisi uygulamaya başlayacaktır.

Bunun yanı sıra duygusal durumunuzu anlamak için psikoterapi veya konuşma terapisini tavsiye edebilmektedir. Vermiş olduğu antidepresan ilaçların yanı sıra size ek olarak başka ilaçlarda önerebilir. Bazı ilaçlar belli insanlarda daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Doktorunuz farklı ilaçlar ve farklı dozlar deneyerek sizin için hangisinin iyi olacağına karar verecektir. İlaçların fayda etmediği durumlarda elektrokonvülsif ( ECT, şok tedavisi ) terapi tedavisi uygulanabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here