Worcestershire Sosu Nedir ? Ne Zaman, Nerede ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Worcestershire Sosu Nedir ? Ne Zaman, Nerede ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

1830’larda Worcester’da, Bay Lea ve Bay Perrins’in işlettiği bir eczanenin bodrumunda, bir fıçı dolusu baharatlı sirke duruyordu. Bu sirke, İngiltere egemenliğinde olan Hindistan’da görev yaptıktan sonra ülkesine dönen bir İngiliz generalin talimatları doğrultusunda, eski bir Hint tarifine göre yapılmıştı. Fakat içilecek gibi değildi, bu yüzden emekli asker onu almaya hiç gelmedi. Karışım yıllarca bodrumda bekledi. Bir gün eczacılar bodrumu derleyip toplarken fıçıyı çöpe atacakları sırada önce muhteviyatın tadına bakmaya karar verdiler. Karışımın olgunlaşarak hoş bir lezzet kazandığını hayretle keşfettiler ve böylece Worcestershire sosu doğmuş oldu.

Nahoş bir tada sahip olduğunu bildiği halde bir şeyi yıllarca bodrumda beklettikten sonra tatmaya kim cesaret edebilir ? diye düşünebilirsiniz. Bu bana müthiş doğal keşiflerden biri olan inek sütünü anımsatıyor. İlk insan ya da kadın, ineklerin elle sağılabileceğini tam olarak nasıl öğrenmiş olabilir? Ve bunu keşfettiği sırada acaba ne yapmaya çalışıyordu? Ve sonra onu tadan ilk kimdi ?

Worcestershire sosunun tarifi, özenle korunan bir sır ama içine sosu ve ançüez ilave ettiklerini biliyoruz. Zira karışımın mayalanmaya başlamasının ve yıllar içinde lezzetinin iyileşmesinin nedeni budur. Bu neden Worcestershire, Romalılar ait bir balık sosu olan Garum’un modern ve daha hoş lezzetli bir çeşididir. İkonik ‘’Lea & Perrins , Worcestershire Sosu ‘’ etiketine sahip ilk şişeler 1838’de satışa sunuldu ve Bay Lea ve Bay Perrins bu öel lezzetli çeşnileri sayesinde bir servet edindiler. Worcestershire sosu günümüzde de tüm dünyada büyük talep görüyor. Özellikle Çin ve Japon mutfağında, beşinci ana lezzet olan ‘’ umami’’yi, yani damak tadını zenginleştirdiği için yemek kültürünün temel bir öğesi olarak önemli bir yere sahip.

 

Yorum yapın