Yaş Köpek Maması Nasıl Verilir? İdeal Yaş Mama Nasıl Olmalıdır?

Photo of author

By Bilgio.Net

Patili dostlarımızın sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesi için beslenmelerine çok dikkat etmek gerekir. Köpeklerin geçmiş beslenme alışkanlıklarına baktığımızda etçil olduklarını biliyoruz. Ancak günümüzde köpeklerin beslenme alışkanlıkları insan beslenmesine yakın bir şekle dönüşmüştür. Köpek besleyenlerin de başvurabileceği en basit yöntem de hazır mamalar olmaktadır. Hazır mamaları kuru ve yaş köpek maması olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlardan yaş mama hakkında akıllar birçok soru bulunmakta. Yazımızda “Yaş köpek maması nasıl verilir? İdeal yaş mama nasıl olmalıdır?” sorularının cevapları üzerinde duracağız.

Yaş Mama Köpeğe Nasıl Verilir?

Bu başlıkta “Köpeklere yaş mama ne kadar verilmeli?” sorusunun cevabı ile paralel gidebiliriz. Genellikle ödül olarak verilen köpek maması yaş mama;

  • Kuru mamalarla birlikte düzenli olarak kullanılabilir.
  • Kuru ve yaş mamanın birlikte kullanıldığı takdirde günlük alınan kalori miktarı dengeli tutulmalıdır.
  • Mamaların oranları köpeğinizin cinsine ve özelliklerine göre değişiklik gösterecektir.

Yaş Mama Köpeğe Zararlı mı?

Yaş mama zararlı mı? Köpek beslenmesinde kullanılmalı mı?” soruları yeni köpek beslemeye başlayanların sıkça sordukları sorulardan. Besinsel değerleri tam olarak üretilmiş bir yaş mama, köpeğinizin beslenmesinde uygundur. Köpeğinizin her yaş mamayı beğenmeyebilir. Böyle durumlarda ona seçenek sunabilirsiniz. Köpeğiniz yaş mamalardan birini tercih edecektir.

Köpeklere Yaş Mama Verilmeli mi?

Yaş mamalar köpeğinizin sağlıklı gelişiminde birçok fayda sağlamaktadır. Bir kap yaş mama, bir kap kuru mamanın yarısı kadar kalori bulundurur. Özellikle yemek yemeyi seven bir köpeğiniz varsa yaş mama ile yemekte aşırıya kaçma riskini azaltabilirsiniz. Yüksek su içeriği sayesinde de köpeğinizin ihtiyacı olan su dengesini de daha kolay sağlamış olursunuz. Böylelikle idrar yolları enfeksiyonu riski de azalır.

köpek beslenme tablosu
Yaş Mamanın Kuru Mamadan Farkı Nedir?

Yaş mama, kuru mamadan farklı bir süreçle üretilir. Et yan ürünleri, tahıllar, sebzeler, mineraller, yağlar ve su jelleştirme maddeleri ile karıştırılarak öğütülür. Sonuçta püre halinde bir mama elde edilir. Daha sonra buharda kısmın pişirilir ve küpler halinde doğranır. Böylece son görünümü bir et parçasına benzer.

İdeal Yaş Mama Nasıl Olmalıdır?

Köpeğiniz için alacağınız en iyi köpek yaş maması tam anlamıyla sağlıklı beslenmeyi karşılaması için en az %25, tercihen %50 civarı protein içerikli olmalıdır.

Yorum yapın