Dacia Dokker mazot ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Renault Kangoo araçlarla biçimsel ve işlevsel olarak benzerlik göstergen Dacia Dokker araçlar 2012 yılından beri üretilmektedir.

İlk kez 2012 yılında Fas’ın Casablanca kentinde yapılan otomobil fuarında tanıtılan Dacia Dokker araçlar Fas’ın Tangier kentinde üretilmekte ve Avrupa Birliği ülkeleri, Romanya, Türkiye, İsrail, Orta doğu ülkeleri, BDT ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri ve Fransa’nın eski sömürü ülkelerinde satışı yapılmaktadır.

Renault Kangoo satışlarını bozmaması için Renault Kangoo satışının çok olduğu ülke pazarlarına fazla sokulmamıştır.

Dokker isim kaynağı dock (liman) olup dokker “liman işçisi” kelimesini çağrıştırsın diye bu model Dokker olarak adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere liman işçileri ağır koşullarda çalışırlar ve ciddi yük taşırlar. Aracın yük taşıma kapasitesini ve zor koşullara dayanabildiğini vurgulamak için Dokker adı tercih edilmiştir.

Dacia Dokker mazot ışığı yandıktan sonra kaç km gider ?

Dacia Dokker araçların bilgi ekranında yakıt tüketimi ve kalan yakıtla alakalı bilgiler verilmektedir. Mesela;

Mevcut yakıt tüketimi: Bir süre öncesinden itibaren ortalama yakıt tüketiminizi (100 litrede tüketilen yaklaşık mazot miktarını gösterir.) Doğruluk derecesi %30’a kadar sapma olabilmektedir. Yani size kilometrede 7 litre gösterirse, belki de kilometrede 9 veya 10 litre mazot tüketiyor olabilirsiniz.

Kalan yakıtla gidilebilecek tahmini menzil: Ortama yakıt tüketiminiz ile depodaki yakıt miktarınızı araç bilgisayarı izlemektedir. Bu veriler ışığında size yakıt deposunda kalan yakıt ile aracın kaç kilometre gidebileceğine dair tahmini bilgi verir. %20-30 civarı doğruluğunda sapma olabilir. Yakıt deposunda mazot azalınca bu verilerin doğruluğu azalır. Yakıt ikaz lambası yanınca ise size veri vermeyi bırakır. (Aşağıda bunun nedeni hakkında bilgi verilecektir)

Sıfırlama yapıldıktan sonra katedilen mesafe:

Son sıfırlamadan itibaren ortalama hızınız:

Gibi verileri araç bilgisayarınızdan görebilirsiniz.

Yakıt deposundaki mazot belli bir miktarın altına düştüğü zaman gösterge panelindeki yakız ikaz lambası yanar ayrıca sürücüyü uyarmak için bip sesi duyulur.

Sürücü ile kez yakıt bittiğine dair ikaz edildiğinde depoda yaklaşık 30 mil veya 50 kilometre gidecek kadar mazot kalmıştır.

Dacia Dokker mazot ışığı yandıktan sonra kaç km gider
Yani Dacia Dokker mazot ışığı yandıktan sonra yaklaşık 50 km daha gidebilirsiniz. Fakat bu rakam yaklaşık bir rakamdır. Eğer deponun dibi kirli ise veya aracı hızlı sürüyorsanız deponuzdaki yakıt sizi ancak 35-40 kilometre götürebilir.

Veya yakıt ikaz işareti yandıktan sonra aracı tasarruflu şekilde kullanmaya başladıysanız ve depoda araç bilgisayarının izlediğinden biraz daha fazla mazot var ise kalan yakıtla 50 kilometreden daha fazla yol gitme ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Dizel araçlarda depodaki su buharının yoğunlaşmasına bağlı olarak deponun dibinde bir miktar su birikmektedir. Yani araç bilgisayarının yakıt zannettiği sıvının az bir kısmı da su ve dibe çöken kir olup bunların sisteme girmemesi gerekir.

Dolayısıyla depoda 4-5 litre yakıt kaldı ise bunun 0,5 litre-1 litre kısmı asla kullanılmayacak kısmıdır. Bu husus yakıt ışığı yandıktan sonra aracın kaç kilometre daha gideceğini hesaplarken aklınızda bulunması gereken bir husustur.

Yakıt deposundaki mazot çok azalınca yakıt basıncı düşmekte ve yakıt masrafı artmaktadır. Yani normalde 100 kilometrede 7-8 litre mazot yakan bir Dacia Dokker araçta mazot ışığı yandıktan sonraki yakıt tüketimi 100 kilometrede 10 litre üzerine çıkabilir.

Yakıt deposundaki mazot alınca yakıt sistemi için zararlı olabilecek su ve kir de sisteme dahil olacağından düşük yakıt seviyesi ile yola devam etmek yakıt filtresinin tıkanması, enjektörlerin tıkanması, silindirlere kirli yakıtın girmesi gibi sıkıntılara yol açacağından tavsiye edilen bir şey değildir.

Özetle; Dacia Dokker mazot ışığı yandıktan sonra yaklaşık 50 kilometre yol gidebilir fakat siz yine de mazot ışığı yandıktan sonra 40-50 kilometre gitmeyi beklemeden en yakın yerden mazot almalısınız.

Yorum yapın