Yaşar Nuri Öztürk Hayatını Kaybetti.. Yaşar Nuri Öztürk Kimdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yaşar Nuri Öztürk Hayatını Kaybetti.. Yaşar Nuri Öztürk Kimdir ?

Uzun zamandan beri kanser tedavisi gören Yaşar Nuri Öztürk bugün yani ( 22.06.2016 ) tarihinde İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti. Kanser yüzünden rahatsızlandığından dolayı Yeditepe Üniversite Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Burada yapılan tetkikler sonucu artık yapılacak bir şey kalmadığı söylenerek evine gönderilmişti. Yaşar Nuri Öztürk mide kanseri sebebiyle 12 Kasım 2011’de ameliyat olmuş ve 3,5 ay kemoterapi görmüştü. Uzun bir süre tedavi gördüğü evinde yaşamını yitirdi.

Yaşar Nuri Öztürk Kimdir ?

Bayburt’lu bir anne ve Sürmeneli bir babanın çocuğu olan Yaşar Nuri Öztürk 22 Haziran 1945 tarihinde Trabzon’a bağlı Sürmene ilçesinde dünyaya geldi. Niyazoğlu sülalesine bağlı olduğu bilinmektedir. İlk eğitimini babasından Kur’an dersleri alarak başladı ve 9 yaşında iken hafız oldu.

On yıllık klasik medrese eğitimi aldıktan sonra hukuk ve ilahiyat tahsili almaya devam etti. 12 yıl boyunca imamlık ve vaizlik yaptı. Bu görevlerden sonra yeninden üniversiteye dönme kararı alan Yaşar Nuri Öztürk, 1980 yılında ‘’ İslam Felsefesi ‘’ konulu doktorasını tamamlayarak 1986 yılında kendi dalında doçentlik ünvanını aldı.

Pek çok ülkede akademik araştırmalar yaptı. Bunların başında Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya gelmektedir. Ayrıca Fransa’da bulunan Grenoble Üniversitesi’nde görev aldı.

New York’ta ‘’ İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sufi Düşünce ‘’ dersleri verdi. Yaşar Nuri Öztürk’ün Türkçe, Farsça, Arapça, Fransızca ve İngilizce olmak üzere pek çok dilde eserleri bulunmaktadır.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi kurulduktan sonra 1993 yılında kurucu dekan olarak bu göreve atandı. 14 Şubat 2013 yılında TRT sanatçısı olan Nazlı Kanaat ile nişanlandı.

yaşar-nuri-öztürk-öldü
Yaşar Nuri Öztürk Siyasi Hayatı

3 kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi altında İstanbul Millet vekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. Daha sonrasında buradan istifa ederek Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu. Bu partinin genel başkanlığını tam 4 yıl sürdürdü. Ardından üniversiteye gerekli zamanı ayıramadığını ileri sürerek buradan istifa ederek aktif siyasi yaşamını bitirdi.

Yorum yapın