Yenidoğan Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yenidoğan Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ?

Sindirim sistemi,bağışıklık sistemi ve böbrekleri  tam olarak gelişmemiş yenidoğan bebekler için en ideal besin kaynağı ‘’Anne Sütü’’ dür.Besin maddelerini bebeğe uygun  miktar ve kalitede içermesinin yanı sıra,içinde bebeği enfeksiyonlardan koruyucu ve büyümesine yardımcı birçok faktör de bulunur.

Bu nedenle doğumu takiben ilk 30 dakika içinde bebek anne memesine konarak anne sütünü emmesi sağlanmalıdır.Özellikle ilk beş gün salgılanan kolostrumun (Ağız Sütü) damlası dahi ziyan edilmeden bebeğe verilmelidir.Bebeğe doğumdan sonra anne sütü dışında hiçbirşey verilmemelidir.

Emzirmede Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı ?

  • Emzirmenin başarılı olması için annenin emzirmeye istekli olması ve kendine güvenmesi gerekir.
  • İster normal,ister sezaryan doğum yapılsın,ilk 30 dakika içinde bebek çıplak olarak anne memesine verilmelidir.
  • Bebek devamlı anne ile aynı odada kalmalı,böylece bebeğin istediği anda,istediği kadar emzirilmesi sağlanmalıdır.Emzirmeye gece ve gündüz,canı her istedikçe devam edilmelidir.Bebeğin sık emmesi süt yapımını arttırır.
  • Doğumdan sonra şekerli su,mama gibi besinler verilmemelidir.

Meme Başı Temizliği Gerekli Mi ?

  • Her gün banyo yapan annenin meme başı temizliği yapmasına gerek yoktur.
  • Hergün banyo yapmayan anneler ise meme başlarını günde bir kez sabunsuz,sadece su ile yıkamalıdırlar.Emzirme sonunda ise meme başına 1-2 damla anne sütü sürülebilir.

Bebeği Emzirme Süresi Ne Kadar Olmalıdır ?

Bu süre bebeğin isteğine bırakılmalıdır.Sağlıklı bir bebek 5-10 dakika içinde ihtiyacı olan sütü emecektir.Bebek Bir memede 10 dakikadan az 30 dakikadan fazla tutulmamalıdır.Her emzirmede,bebeğin her iki göğüsten de emmesi sağlanmalıdır.Böylece her iki göğüs süt yapımı için uyarılmış olur.Eğer bebek birinci göğüste uyur,diğerini almak istemezse ısrar edilmemelidir.Bir sonraki öğünde emzirmeye,diğer göğüsten başlanmalıdır.

Emzirme sonunda yeterli süt alan bebek genellikle memeyi kendiliğinden bırakır.Eğer emzirme sonunda bebek memeyi bırakmıyorsa,memenin zorlanarak bebeğin ağzından geri çekilmesi meme başına zarar verebilir.Anne küçük parmağını bebeğin ağzına sokarak memenin ağızdan çıkmasına yardımcı olmalıdır.

Bebekler emerken hava yuttukları için,emzirmeden sonra bebek 15-20 dakika dik tutulup,sırtına hafif hafif vurularak gazını çıkarması sağlanmalıdır.

Bebek Ne Sıklıkla Emzirilmelidir ?

İlk 1-2 ay sağlıklı bebek sabit aralıklarla değil,acıktıkça,arandıkça ve istedikçe emzirilmelidir.Emzirmeye gece ve gündüz devam edilmelidir.Öğün sayısı birinci ayın sonuna dek günde 8-10’u bulur,daha sonra öğün sayısı giderek azalır.Hasta ve erken doğan bebekler ise düzenli aralıklarla emzirilmelidir.

Yorum yapın