Zeki Müren Kimdir ?

Klasik Türk Müziğinin en büyük isimlerinden biri kabul edilen Zeki Müren,6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir.24 Eylül 1996 yılında 64 yaşında iken geçirmiş olduğu kalp krizi nedeniyle İzmir’de hayatını kaybetmiştir.Mezarı Bursa’da bulunan Emir Sultan Mezarlığında yer almaktadır.

Zeki Müren’in Hayatı

Bursa’nın Hiasr semtinde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin ek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.İlkokulu Bursa Osmangazi İlkokulunda okuyan Zeki Müren daha o yaşlarda yeteneğini belli etmiş olacak ki öğretmenleri tarafından müzikli müsamerelerde boşrol oynatmışlardır.

Orta okulu Bursa’da bulunan Tahtakale’deki 2,Ortaokulu tamamlamıştır.Orta okulu bitirdikten sonra babasından İstanbul’a gitmek için izin isteyen Zeki Müren bu izni aldıktan sonra İstanbul’daki İstanbul Boğaziçi Lisesine yazılmış ve bu okulu birincilikle bitirmiştir.Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girmiş ve burada Yüksek Süsleme Bölümünden mezun olmuştur.

Zeki Müren’in Müzik Kariyeri

Zeki Müren Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı derslerle musiki bilgilerini öğrenmeye başlamıştır.Boğaziçi Lisesinde okurkenARşavir Alyanak’ın babası Agopos Efendi ve diğer hocası olan Udi Krikor’dan aldığı derslerle musiki eğitimini almayı sürdürmüştür.

1950 yılında TRT İstanbul Radyosunun düzenlemiş olduğu yarışmaya katılıp 186 kişi içerinde birinci olorak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir1951 yılında TRT İstanbul Radyosunda ilk konseri vermiştir.

O yıllarda Anadolu’da en çok dinlenen radyo Trt Ankara Radyosu idi.Trt İstanbul Radyosu ise Anadolu’da peki iyi çekmiyordu.Aynı hafta klarnet sanatçısı olan Sükrü Tumar Zeki Müren’i Yeşilköy’deki plak fabrikasına götürerek kendi bestesi olan ”Muhabbet Kuşu” şarkısını plağa doldurttu.Bu plak sayesinde Zeki Müren Anadolu’da tanınmaya başlandı.

Zeki Müren başarılı bir konser ve yapmış olduğu plağın ardından düzenli olarak radyolarda çıkmaya devam etti.Bu yapmış olduğu radyo programları 15 sene sürdü.

Zeki Müren ilk sahne konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde vermiştir.Konserlerinde ve televizyon programlarında kendi tasarlamış olduğu elbiseleri giymeyi tercih etmiştir.

Maksi Gazino Sahnesinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile sahne almıştır.Ayrıca 1976 yılında Londra’da bulunan Royal Albert Hall ‘de sahne alan ilk Türk Sanatçı unvanına sahiptir.

Zeki Müre’e ait 600’ü aşkın taş plak ve kaset vardır.300’e yakın bestesi bulunan Zeki Müren’in Şimdi Uzaklardasın,Manolyam,Bir Demet Yasemen,Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin,Elet Birgün Buluşacağız gibi şarkıları en çok beğenilen şarkıların başında gelmektedir.

Zeki Müren’in Özel Hayatı

Zeki Müren hayatı boyunca hiç evlenmedi.Sahnede giymiş olduğu kadınsı kıyafetler ve yapmış olduğu saç ve makyajlar nedeniyle halk arasında ”Eş Cinsel” kanısına varılmasına rağmen kendisi tarafından cinsel tercihi hakkında hiç bir zaman yorum yapmamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here