Kurdeşen Hastalığı Nedir ?

Kurdeşen hastalığı ülkemizde ve dünya genelinde sıkça görülen bir deri hastalığdır.Alerjik deri döküntüsü olarak bilinen bu hastalık genellikle ufak çoçuklarda görülmektedir.Kurdeşen hastalığı vucudun herhangi bir yerinde meydana gelen etrafı kızarık,ortası soluk yüzeysel ve kaşıntılı cilt döküntüleridir.

Kurdeşen Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kurdeşen hastalığının belirtilerinin başında vucutta oluşan 1-2 cm çapında kırmızı lekelerin oluşmasıdır.Bu lekeler genellikle kabarık,kaşıntılıdır.Bu kızarıklar ısı gördüğü zaman daha da artmaya ve kaşıntılar ise devam etmektedir.Bu kızarıklıkların boyutları 1-2 mm’den 10 cm’ kadar çıkabilmektedir.

Kurdeşen Hastalığı Neden Olur ?

Kurdeşen hastalığı kan plazmasının küçük damarlardan dışarı çıkmasıyla oluşur.Bunun nedeni ise Histamin adı verilen kimyasal bir maddenin salgılanmasıdır.Yieyecek ve içeceklerde bulunan kimyasal maddeler,Alerjik reaksiyonlar ve kullanmış olduğumuz bazı ilaçlar vucdun Histamin maddesini sağlamasına neden olur.

Kurdeşen Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Kurdeşen hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Kurdeşen Hastalığı Ne Kadar Sürer ?

Akut Kurdeşen hastalığı 6 hafta sürdüğü gözlemlenebilir.Akut kurdeşen hastalığının neden olduğu tespit edilip tedavi edilebilir.Kronik kurdeşen hastalığı ise 6 haftadan uzun sürmektedir.

Kurdeşen Hastalığının Tedavisi ?

Kurdeşen hastalığının tedavisinde öncelikle bu hastalığa sebebiyet veren ilaç,yiyecek ve içeceklerin tüketilmesini sonlandırmaktır.Eğer bu maddeleri tükettikten sonra hala hastalık devam ediyorsa gerekli tetkikler yapılıp ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here