15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedi besliyorsanız, en büyük masrafınız mama masrafı olacaktır. Kedi maması alırken büyük boy aldığınızda önemli bir indirim olmakta fakat kedi satın aldığınız mamayı belli bir sürede yiyemez ise mama bayatlamaktadır.

Bu nedenle mama satın alırken, mamanın ne kadar sürede bayatladığı, kedinizin ayda ne kadar mama tükettiği gibi bilgilere vakıf olmanız gerekmektedir.

15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Bir kedinin bir ayda ne kadar mamaya ihtiyaç duyduğunu hesaplayabilmek için kedinin kaç yaşında veya kaç aylık olduğu, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, kedinin kaç kilo olduğu, kedinin cinsinin ne olduğu gibi bilgilere ihtiyaç duyarız.

Evinizde sadece 1 veya 2 kediniz var ise 15 kg kuru mama satın almadan önce iyi düşünmelisiniz çünkü kedileri sadece kuru mama ile beslemek doğru değildir. Zaman zaman yaş mama, zaman zaman artan etli yemeklerden vereceğinizi de hesaba katmanız gerekir.

Yavru kediler iştahlıdır ve cüsselerine oranla daha fazla yerler ama netice itibariyle yetişkin kediler kadar yiyemezler. Yavru kedilere azar azar ama sık mama koymak gerekir. (Günde 6 kez) Yaşlı kedilerin ise metabolizması yavaştır ve ağırlıklarına göre daha az mamaya ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte siz fazla mama verirseniz, ihtiyacı kadarından fazla yerler ve şişmanlarlar.

Kısırlaştırılmış kedilerin günlük mama ihtiyacı, yavrulu veya kısırlaştırılmamış kedilere göre farklıdır. Bu hususların dikkate alınması gerekir.

Eğer kediyi evde besliyorsanız ve günlük ne kadar yediğini biliyorsanız 15 kg kedi mamasının ne kadar gideceğini daha kolay hesaplayabilirsiniz.

Eğer besleyeceğiniz kedi dış ortamlarda geziyorsa, başka yerlerde de besleniyor olabilir, bu takdirde hesaplamada yanılabilirsiniz.

Diyelim ki evinizde takribi 4-5 kilogram ağırlığında ve 1-2 yaşında sıradan bir ev kedisi besliyorsunuz ve sadece kuru mama ile besliyorsunuz;

Bu takdirde kedinizin günde 50-60 gram kuru mamaya ihtiyaç duyduğunu varsaymak mümkündür. Dolayısıyla kedinize her gün 50 gram kuru mama verirseniz 15 kg kuru mamanın 180 gün yani 6 ay gideceğini hesaplayabiliriz.

Fakat bu hesabın bir miktar düzeltmeye ihtiyacı vardır. Biz insanlar olarak almamız gereken günlük kalori miktarının üzerinde yiyecek satın almaktayız. Kediler için satın aldığımız mamalar da bir miktar israf olmaktadır. Bu hususu da dikkate alarak orta boy bir kedinin sadece kuru mama yerse 15 kg kuru mamayı yaklaşık 5 ayda (ayda 3 kg) bitireceğini varsayabiliriz.

Kedinin sadece kuru mama ile beslenmesi sağlıklı değildir, yaş mama ve diyetine uygun yemek artıkları da (ayrıca zaman zaman, taze tavuk, ciğer) verilmelidir. Bu nedenle kedinin yediği kuru mama miktarı yarı yarıya kadar azalabilir. Bu da demek oluyor ki farklı besin çeşitleriyle beslenen orta boy ve orta yaşlı bir kedinin 15 kg kuru mamayı bitirmesi 1 seneyi bulabilir.

Ağırlıklarına göre kedilerin günlük kuru mama ihtiyaçları:

1.5-2.5 kg arası kediler için 20-30gr/gün.

2.5-4.5 kg arası kediler için 30-50gr/gün.

4.5-6.5Kg arası kediler için 50-70gr/gün.

Eğer kedi kısırlaştırılmış ise metabolizması yavaşlar. Bu nedenle kısırlaştırılmış kedilere, normal kedilerden daha az kuru mama verilmelidir. Kısırlaştırılmış kedilerin mamalar normal kedi mamalarından farklıdır, daha az kalori ve yağ içerir.

15 kg kedi maması ne kadar gider hesabınızı yukarıda yer alan bilgiler çerçevesinde kediniz için yapabilirsiniz.

Açılmış kuru kedi maması ne kadar sürede bayatlar ?

Kuru kedi mamalarının üzerlerinde yer alan son kullanma tarihleri, paket açılmadığı müddetçe geçerlidir. Yani mama paketini açtığınız takdirde son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz demek değildir.

Kuru mamalar, paket açıldıktan 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Aksi takdirde, bayatlar, lezzeti ve besin değerleri azalır.

Kuru kedi mamasını fazlaca aldıysanız ve 1 ayda bitmeyecek gibiyse başlangıçta kullanmayacağınız kısmını bir kavanoza koyup, nem, sıcaklık ve güneş olmayan bir yere koyunuz ve kavanozun kapağını sıkıca kapatınız. Kuru kedi mamasını bu şekilde saklarsanız 1 yıla kadar bozulmadan kalabilir. Mamanın bozulmamış olması, başlangıçtaki lezzetini koruduğu anlamına gelmez ama en azından kediye yedirebilecek durumda olacaktır. Bununla birlikte bozulmayacağının bir garantisi yoktur, kedi beklemiş mamayı pek beğenmediyse bayatlamış demektir.

Eğer sadece 1 kedi besliyorsanız 10-15 kiloluk kuru mama almak, fiyatı cazip gelse de pek uygun değildir. Kuru mamayı aylık tüketilecek şekilde satın almanız daha uygundur.

Yorum yapın