LaVital kısırlaştırılmış kedi maması yorumları

LaVital markasının kısırlaştırılmış kediler için birkaç çeşit kuru maması bulunmaktadır. LaVital kedi mamalarında öne çıkan 4 unsur bulunmaktadır:

  • Kolay sindirilebilirlik
  • Düşük kalori oranı
  • Düşük magnezyum
  • Gmo free (Bkz. gmo free ne demek ?)

Kediler için mama seçerken en önemli kriter, kedinin mamaya verdiği tepkidir. Kedilerin sindirim sistemi bazı gıdaları sindirmekte zorlandığı için, ishal, kabızlık, kusma veya kedinin mamayı yememesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

LaVital kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerinde kedilerin alerji duyabileceği muhtemel besinler olmamasına dikkat edilmiştir.

Kısırlaştırılmış kediler yağlanma sorunları yaşadığı için kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamaların düşük kalori ve yağ oranına sahip ve yüksek proteinli olmaları gerekmektedir. LaVital kısırlaştırılmış kedi mamalarında bunlara dikkat edilmiş olup protein oranı %34’tür. Bu oran fena bir oran değildir.

İlgili yazı:Kısır kedi maması protein oranı kaç olmalı ?

Kısırlaştırılmış kedilerde idrar yolunda taş görülmesi sorunu yaşandığından kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerin fazla olmaması gerekir. Bu minerallerin az olması da bazı hastalıklara neden olduğundan mamalarda bu minerallerin belli bir ölçüde bulunması gerekir.

LaVital kısırlaştırılmış kedi mamalarında %1,5 kalsiyum, %1 fosfor, %0,09 magnezyum, %0,5 sodyum ve %0,6 potasyum bulunmaktadır. Bu oranlar makul görünmektedir.

Kedi mamalarında kaliteyi ve fiyatı asıl belirleyen unsur mamada kullanılan protein kaynaklarının kaliteli olmasıdır.

LaVital kısırlaştırılmış kedi mama çeşitlerinde kullanılan protein kaynakları büyük ölçüde işlenmiş hayvansal ürünler ile protein unu bazlı ürünler olduğu için taze protein kaynakları (taze balık veya kümes hayvanları) kullanan mamalara göre kalitesi bir tık aşağıdır.

Piyasadaki bir çok kuru mama markası da benzer şekilde üretim yaptığı için LaVital kısırlaştırılmış kedi mamasını piyasa şartlarına göre orta kalitede bir ürün olarak değerlendirmekteyiz. Hatta kalite olarak ortanın üstü olarak da sınıflandırmak mümkündür.

İlgili yazı:En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

LaVital kısırlaştırılmış kedi maması çeşitleri

La Vital Adult Sterilsed Somonlu Kısırlaştırılmış Yetişkin Kuru Kedi Maması 12 kg

LaVital kısırlaştırılmış kedi maması yorumlarıİşlenmiş hayvansal protein ve somon unu (%10 oranda), mısır ve buğday unu içeren bu mama 1 yaş üzeri kısırlaştırılmış kediler için uygundur. 450 TL’ye satılmaktadır.

La Vital Kuzu Etli Kısırlaştırılmış Yetişkin Kedi Maması 12 kg

LaVital kısırlaştırılmış kedi maması yorumlarıBu mamada koyundan elde edilmiş işlenmiş hayvansal protein (%12 oranında) pirinç, buğday, arpa, patates proteini, mısır gluteni, hayvansal yağ, kurutulmuş pancar posası gibi besin öğeleri kullanılmıştır. 1 yaş üzeri kısırlaştırılmış kediler için uygundur. Fiyatı 450 TL’dır.

Lavital kedi maması içeriği

La Vital Kuzu Etli Kısırlaştırılmış Yetişkin Kedi Mamasının içeriği: İşlenmiş hayvansal protein (kuzu %12), pirinç, buğday, arpa, patates proteini, mısır gluteni, hayvansal yağ, kurutulmuş pancar posası, kurutulmuş maya, keten tohumu, bezelye özü, bitkisel lifler, (FOS) frukto-oligosakkaritler (%1), kurutulmuş hindiba posası (%1), balık yağı, ayçiçek yağı, sodyum fosfat, potasyum klorür, işlenmiş bitkisel ürünler, yucca schidigera bitkisi.

La Vital hangi ülkenin?

La Vital markası Anadolu Akvaryum ve Pet Ürünleri San. ve Tic. A.Ş firmasının bir marka olup bu firma Türk firmasıdır.

La Vital nerede üretiliyor ?

Anadolu Akvaryum ve Pet Ürünleri San. ve Tic. A.Ş ile İtalyan mama üreticisi Effeffe arasında yapılan ortaklık anlaşması çerçevesinde 2016 yılında Manisa Salihli’de mama üretim fabrikası kurulmuştur.

La Vital markası Anadolu Akvaryum ve Pet Ürünleri San. ve Tic. A.Ş’ye ait olmakla birlikte mamanın içeriği ve üretim teknolojisi İtalyan Effeffe firmasına aittir.

Daha sonradan  Effeffe firması Belçikalı mama üreticisi United Pet Food’a satılmıştır.
Halen La Vital marka mamalar Manisa Salihli’de üretilmeye devam etmektedir.

İlgili yazı: Devit 3 damla kedilerde nasıl kullanılır ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here