20 30 gram kedi maması nasıl ölçülür ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedi sahiplenmek sorumluluk ister, yemeğini, suyunu ölçülü vermeli, aşılarını yaptırmalı, hastalandığında veterinere götürmelisiniz.

Eğer kediniz 1,5-2,5 kilogram arası kiloya sahip ise günlük kuru mama ihtiyacı  yaklaşık 20-30 gram civarındadır. Peki 20-30 gram kedi maması nasıl ölçülür biliyor musunuz ?

20 30 gram kedi maması nasıl ölçülür ?

Kedi kabına mama paketinden doğrudan boşaltım yaparsanız kedinin ne kadar yediğini takip edemezsiniz. Kediler, özellikle de kısırlaştırılmış kediler kolay kilo alırlar ve kilo alımına bağlı olarak bazı metabolik hastalıklara yakalanırlar.

Kedilerin fazla yağlanmadan, hantallaşmadan büyümesi için günlük kalori ihtiyacına uygun olarak mamasını vermeniz gerekir.

Kedinin günlük yiyeceği mamayı bir kerede vermek yerine her öğün ayrı ayrı vermek gerekir. Birkaç haftalık yavru kediler günde 4-6 kez mama yerler.

3-6 ay arası yavru kediler günde 3-4 kez, 6 ay ila 1 yaşındaki kediler günde 3 kez, 1 yaşından büyük kediler ise günde 2 kez beslenir.

3-6 ay arası yavru kediler günde 20-30 gram, 6 ay ila 1 yaşındaki kediler günde 30-50 gram, 1 yaşın üzerindeki kediler ise günde 50-70 gram kuru mama yer.

Diyelim ki mama kabına 20-30 gram kuru mama koymanız gerekiyor, bu ölçüyü nasıl tutturacaksınız ?

Mama satılan yerlerde aynı zamanlarda ölçü kabı da satılmaktadır. Bir tane ölçü kabı edinerek bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Ama diyelim ki ölçü kabı satın almadınız ve satın almak gibi bir düşünceniz de yok.

Bu takdirde kuru mama ölçüsünü çay bardağı hesabına göre ayarlayabilirsiniz. Her ne kadar piyasada satılan çay bardaklarında bir miktar ebat farklılığı olsa da yaklaşık olarak bir çay bardağının 45-55 gram kuru mama aldığı deneyimlenmiştir.

Bu da demek oluyor ki 20-30 gram kuru mama ince belli çay bardağının tam orta kısmına denk gelecektir.

Kediyi sadece kuru mama ile beslemek bazı sindirim sorunlarına yol açabilmektedir. Kedinizin diyetini zenginleştirerek sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Kediye kuru mama harici gıdalar veriyorsanız, verdiğiniz diğer gıdaların kalori miktarlarını takribi olarak hesaplayarak verdiğiniz kuru mama miktarından kesinti yapmanız gerekir.

İlgili yazı: Tavuk ciğeri kediye zararlı mı ?

Yorum yapın