5 dakikada SSL nasıl kurulur

Photo of author

By Bilgio.Net

Web sitelerinin ve siteye girenlerin güvenliği için bir süre önce SSL sertifikası çıkarıldı. Bu sertifika hackerlerin işini zorlaştırıyor. Sertifikanın görevi bilgisayar ile web sitesi arasındaki veri trafiğininin güvenliğini sağlamak.

Örneğin bir kafede wifi üzerinden internete girip sosyal medya hesaplarınıza girerek paylaşım yaptınız. Bankanın sitesine girerek eft yaptınız. Girdiğiniz sitelerde ssl sertifikası olmasaydı sitelere girerken kullandığınız bilgiler ve paylaşımlarınız bazı özel yazılımlar sayesinde aynı kafede oturan ve aynı ağı kullananlarca görülebilecekti.

Büyük sitelerin hepsinde ssl sertifikası olduğu için yeni yetme hackerler sizin bilgilerinizi ancak ssl kurulmamış amatör sitelerden çalabilirler.

Eskiden ssl kurulumu sadece e-ticaret sitelerinde zorunlu idi. Diğer sitelerde ssl kurup kurmamak SEO açısından fark etmiyordu. Fakat şimdi durum değişti. İnternet tarayıcıları artık ssl kurulu olmayan siteleri “güvenli değil” olarak işaretliyor. Bu sitenizin ziyaretçi kaybetmesi demek.

Google algoritmasını güncelleyerek ssl kullanmayanlara bir darbe vurdu. Artık ssl kullanmamak siteler için bir dezavantaj demek. Ssl olmayan siteler son güncellemede hit kaybetti.

SSL nasıl kurulur

SSL ile ilgili firmalar var. Bu sertifikanın değişik türleri var. Türüne göre ücret değişiyor. E ticaret sitesiyseniz en güvenlikli olanından almalısınız. Fakat bilgio.net gibi sadece bilgi veren bir siteyseniz en ucuzu veya ücretsiz olanı yeterli olacaktır.

Sitemize ücretsiz olarak ssl kuruldu ve hiçbir ücret alınmadı. Bu süreç nasıl oldu anlatacağım.

Önce firmaya ssl sertifikası kurmaları için destek bildirimi açtım. Birkaç dakikada ssl sertifikasını yüklediler.

http:// olan sayfaların https:// şekline otomatik olarak dönüşmesi için Really Simple SSL eklentisini kurdum.

Eklentiler/Yeni ekle den Really Simple SSL eklentisini yükleyip etkinleştirdim.

SSL nasıl kurulur
Etkinleştirmeden önce uyarı mesajı veriyor “Devam et, SSL’İ etkinleştir”e bastım.

SSL nasıl kurulurAyarlar/SSL kısmına basınca “Seçenekler” sayfasında aşağıdaki seçenekler işaretli geldi. Sizinki işaretli gelmediyse işaretleyiniz.Doğru ayarları aşağıdaki şekilde. Daha sonra “Kaydet” e bastım ve işlem tamam oldu. Tüm bunlar birkaç dakika sürdü.

SSL nasıl kurulurDikkat etmeniz gerekenler

Bunları ben yaptım oldu ama aksilik ihtimaline karşılık önceden sitenin yedeği alınmalıdır. Host firmaları zaten periyodik yedek almaktadır. Bu nedenle sizin bunun için ayrıca çaba sarfetmenize gerek yok. (Güzel Hosting de durum böyle)

Bazı güvenlik eklentileri ve cache eklentileri ssl sertifikasının kurulmasını engelleyebilir.  İşlemden önce bunları etkisizleştiriniz daha sonra aktif edersiniz.

SSL nasıl kurulurKurdum acaba oldu mu diyorsanız adres çubuğuna bakınız. Yeşil bir kilit varsa tamamdır. Yeşil kilit yok ise ünlem işareti çıkıyorsa kurulumda bir hata olmuştur.

Yorum yapın