Hangi mesleğe hangi ofis mobilyası gider

Photo of author

By Bilgio.Net

Ofislerin insan yaşamını nasıl etkilediği bilinmektedir. Hangi ofise, nasıl bir mobilya seçimi yapılacağı çok önemlidir.  Bu önemin farkında olan mobilya sektörü her sene değişik fuarlarda ürünlerini sergilemektedirler.  Çağın mobilya ürünleri işletmecilerle buluşmakta ve ne kadar çok alternatifin olduğu görülmektedir.

Hangi meslek grubunda olunursa olunsun, o meslek grubuna uygun ofis mobilyaları mevcut bulunmaktadır. İnsan odaklı çalışmalarda ofislerin insanların rahat edebileceği ve verimi artırabileceği ofis mobilyalarıyla döşenmektedir. Ofislerin çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda, işletmecilere ofis mobilyası pazarlamak isteyenler bu konuda çeşitli fikirler vermektedirler. Değişen yaşam koşulları, gelişen bir ülkede rahat bir ortamda çalışmanın verimi artıracağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ofis mobilyası seçimi yapılırken hangi meslekten olmak ve nasıl bir tercih yapmak adına çok yaratıcı ve bazen de çok tezat fikirler sunulabilmektedir.

Bir doktorun ofisinin tamamen beyazlarla kaplı mobilyalarla döşenmesi alışa gelmiş bir şeyken çok farklı renklerde de tercih edildiği son zamanlar da görülmektedir. Uzmanlar kişiler üzerinde araştırma yaparken siyahın nasıl bir çağrışım, kırmızının nasıl bir çağrışım yaptığına varasıya kadar bilgi sahibi olmuşlardır. Bu bilgiler ışığında bir ofise mobilya seçimi yapılırken doktorum “beyaz”, avukatım “siyah” mobilya tercihim denmemeli. Genel olarak düşünülmeli ve ofise ilk girişte insanlarda yaratacağı olumlu düşünceyi çağrıştırmalı. Yeniliğe açık olunmalı ve ön yargılardan kurtulmak gerekir. Burada hangi ofise hangi mobilya diyerek bir kısıtlama getirmek doğru değildir.

Ofis de kullanılacak olan mobilyalar, ofiste görev yapan kişilerin tercihine sunulmalıdır. Yeniliklere açık olunmalı ve klişe olan tercihlerden de kaçınılmalıdır. Yenilikler insanların ufkunu açmakta ve çalışmalarda başarı sağlamaktadır. Ofislerin mobilyası mesleklere uygun olması demek, mesleğe odak değil, mesleği yapan kişiye odaklı olmak demektir.

Yorum yapın