Açerola Kirazı Nedir ? Besin Değeri, Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Açerola Kirazı Nedir ? Besin Değeri, Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Acerola, West İndian Cherry

Bilimsel Adı : Malpighia Emarginata

Açerola Kirazı Nedir ?

‘’ Barbados kirazı ‘’ olarak da bilinir. Anavatanı Meksika Yukatan’dır. Tropikal bir bitkidir. En yüksek anti oksidan içeren meyvelerden biridir.

Açerola Kirazı Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar

100 gram çiğ açerola kirazı 32 kcal, 7.7 gram karbondhidrat, 91.4 gram su, 1.1 gram diyet lifi, 0.4 gram protein, 0.3 gram yağ, 38 mikro gram A vitamini eşdeğeri, 0.1 mg B2, 0.4 mg niyasin, 0.3 mg pantotenik asit, 14 mikro gram folat, 12 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 18 mg magnezyum, 0.6 mg mangan, 11 mg fosfor, 146 mg potasyum, 7 mg sodyum, 0.1 mg çinko içerir. Yüksek C vitamini ( 1677 mg/ 100 gram ) ve A vitamini ( 767 IU/100 gram ) içerir.

Açerola Kirazı Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Cilt sorunlarında, kırışıklık giderici, kardiyovasküler hastalıklar, göz problemlerinde ve bağışıklığı güçlendirmede etkilidir. Ülseler, sinüs enfeksiyonlarında, sperm sayısını arttırmada ve adet problemlerini gidermede kullanılır. Norfriedelin A ve norfriedelin B asetilkolinesteraz basılayıcı etkilere sahiptir. Şeker hastalığı ve lipid bozukluklarını önleme etkisine sahiptir. Tümör hücrelerini öldürücü etkisinden dolayı ileride kanser tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.

Dahili faydalı etkilerinin yanı sıra sağlıklı bir cilt ve genç bir görünüm etkileri de vardır. Melanin sentezini baskılayarak cildin rengini açıcı özelliği vardır.

Yorum yapın