Adi Ardıç Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Adi Ardıç Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Juniper

Bilimsel Adı : Juniperus communis L.

Adi Ardıç Nedir ?

Sert ve keskin bir tada sahip olan koyu mavi-siyahımsı kozalak çekirdekleri ( ardıç üzümü ) acı olduğu için çiğ yenmez, et, sos ve dolmalara aroma vermek için kullanılmaktadır. Kozalakları bazı biralara ve cine aroma vermek için kullanılır. Cinin ismi ardıcın bilimsel isminden gelmektedir.

Adi Ardıç Kullanım Şekli Nedir ?

Eski zamanlarda ardıç üzümünün topikal kontraseptif olarak kullanıldığı kayıtlardadır. Eski İngiliz kitaplarında ardıç kökünün özellikle kalp hastalıklarından kaynaklanan idrar tutulmasında, böbrekler üzerindeki etkisinden bahsedilmektedir.

Adi Ardıç’ın İçerdiği Bileşikler ve Etkileri Nelerdir ?

Ardıç, diğer bazı bitkiler gibi podofillotoksin içerirler tedavi edici özellikleri, üzerinde en çok çalışılmış lignan, podofillotoksinden gelmektedir. Ardıcın toprak üstü kısımlarından elde edilen özütün mikrobakteriye karşı etkisi bildirilmektedir. Podofillotoksinin yarı sentetik türevleri olan estopozid, tenipozid ve etopozid fosfat akciğer kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. İzokupressik asit, kommünik asit ve deoksipodofillotoksin antimikobakteriyel etkiden sorumludur.

Adi Ardıç Faydaları Nelerdir ?

Mikro bakteri öldürücü etkiye sahiptir.

Adi Ardıç Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Uzun süreli kullanımı böbrek hasarına neden olabilmektedir.

“Adi Ardıç Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın