Adet Düzensizliği Nedir ? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Adet Düzensizliği Nedir ?

Adet döngüsü, kadın vüdunun hamilelikte vücutta oluşan değişikliklerin periyodik olarak görülmesidir. Normalde adet kanaması en az 21, en fazla 35 günde bir gerçekleşir. Kanama süresi 2 ile 7 gün kadardır. 21 günden kısa aralıklarla ya da 35 günden uzun aralıklarla kanama olması, iki adet dönemi ortasında lekelenme tarzı kanamalar adet düzensizliği olarak tanımlanır.

Adet  Düzensizliği Nedenleri Nelerdir ?

Hamilelik, stres, emzirme, şişmanlık, hızlı kilo alıp vermek, aşırı egzersiz, aşırı çay-kahve tüketimi, sigara kullanımı, depresyon, dengesiz beslenme, anoreksiya, hormonal bozukluklar, rahim içi araç kullanımı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, guatr, bazı ilaçların yan etkisi, şeker hastalığı, rahim içi polip ve miyomlar, rahim duvarının kalınlaşması, polikistik yumurtalık, menopoz öncesi dönem,  kanser, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi durumlarda adet düzensizliği görülür. Adetler arasında lekelenme tarzında kanamalar; endometriyozis, yumurtlama, gebelik, menopoza yakın dönem veya doğum kontrol ilaçlarının kullanımına bağlı görülebilir.

Adet kanamasının ilk günü, adet periyodunun 1. Günü kabul edilir. Adte periyodunun beklenenden kısa veya daha uzun olması adet düzensizliğidir. İki kanama arasında lekelenme görülmesi de adet düzensizliğini gösterir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Adet düzensizliğinin nedeni kan tahlilleri ve gerekirse ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile araştırılır.

Adet Düzensizliğinin Tıbbi Tedavisi

Adet düzensizliğinin tıbbi tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılır. Hormon bozukluğu vara hekim tarafından hormonal tedavi uygulanır. Rahimde miyom olması halinde miyom büyüklüğüne göre cerrahi yolla alınabilir. Yapılan tetkiklerde herhangi bir anormalliğe rastlanması halinde stres ve depresyon irdelenmelidir. Depresyon varlığında antidepresanlar kullanılır. Stresle başa çıkma yöntemleri kullanılabilir. Düzenli uyku, egzersiz, katkılı yiyeceklerden uzak durma, içilen kahve miktarının azaltılması önerilmektedir.

Adet Düzensizliğinde Beslenme Tarzı

Adet düzensizliğine neden olabilen şeker hastalığı ve şişmanlık gibi risk faktörlerine sahip olan kişilerin uygun beslenme programına girmeleri faydalıdır. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı, sigara tüketiminden kaçınılmalı ve düzenli öğün alınmasına dikkat edilmelidir.

Adet Düzensizliğinde Egzersiz Önerileri

Kilo alımından kaçınmak için beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapılmalıdır. Haftada en az 5 gün 20-30’ar dakikalık yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi basit egzersizler hormonal dengenin sağlanmasında ve kilo alımının engellenmesinde yararlıdır. Aşırı egzersiz yapılıyorsa azaltılmalı ve daha hafif egzersizler seçilmelidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here