9

Spanx Nedir ? Spanx Nasıl Bulundu ?

Florida Eyalet Üniversitesi mezunu olan yirmi beş yaşındaki Sara Blakely, 1996’da faks makineleri satan bir büro malzemeleri şirketinde çalışmaya başladı. Şirketin kıyafet yönetmeliği, bayanların külotlu çorap giymesini zorunlu kılıyordu. Blakely bundan rahatsızdı çünkü Florida’nın sıcak güneşi altında terlikle dolaşmayı çok seviyordu. Bununla birlikte, külotlu çorabın üst kısmının onu daha zarif göstermesi ve iç çamaşırının çizgilerini gizlemesi hoşuna gidiyordu. Blakely giysiyi diz hizasının hemen üstünden kesmeyi denedi ama yürürken kumaş kendiliğinden yukarı toplanıyordu. Sonraki beş yılı çeşitli malzemelerle denemeler yaparak geçirdi ve ardından patent başvurusunda bulundu. İcat ettiği Spanx iç çamaşırı üç yıl boyunca gittiği her imalatçı ve perakende mağazası tarafından reddedildi ama sonunda Highland Mills’in sahibi, iki kızının blakely’nin iç çamaşırlarını beğenmesi üzerine üretim anlaşmasını onayladı. Spanx markası satışa sunulduğu ilk yıl 4 milyon dolar kazandırdı ve bugünkü değeri 1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

8

Snuggie – Kollu Battaniye Nasıl Bulundu ?

Snuggie, genellikle vücudu saran, kollu, üniseks battaniye olarak tarif edilir. Kollu battaniye 1998’de Slanket adıyla dünyaya geldi ve mağaza vitrinlerinde ilk başlarda Özgürlük Battaniyesi adıyla pazarlandı. Üniversite öğrencisi Gary Clegg’in annesi, öğrenci yurdunun soğuk odasında giyip açıkta kalan bir eliyle ders çalışabilsin diye ona sarınabileceği bir battaniye dikmişti. Clegg daha sonra buna ikinci bir kol ekleyerek tanesi 14.95 ya da 19.95 dolara satılan bir ürün yarattı. 2008’de lanse edilen bu Snuggie çeşitlemesi 2009’un sonuna kadar dört milyon adet satıldı ve bugün dünyadaki satışları yarım milyar doları aşıyor. Arkasıyla önü aynı olan bir ropdöşambır için yarım milyar dolar.

7

Plastik Lades Kemiği Nasıl Bulundu ?

Kimin aklına gelirdi li Noel’de ya da Şükran Günü’nde, kuşun biricik furkula kemiğini kim alacak diye tartışmak yerine çocukları sahte bir lades kemiğiyle susturmak. Mucit Ken Ahroni’nin 1999’da akıl ettiği Lucky Break Lades Kemikleri, bugün şımarık çocukları yılda yaklaşık 2.5 milyon dolar karşılığında mutlu ediyor. Neden bunu ben düşünemedim ki ?

6

Billy Big Mouts Bass – Şarkı Söyleyen Balık Nasıl Bulundu ?

1990’ların elzem buluşlarından biri haline gelen şarkı söyleyen balıkları muhtemelen görmeyen ya da en azından duymayan kalmamıştır. Yalnızca 2000 yılında bunlardan tanesi 20 dolardan bir milyondan fazla satılacağını kim tahmin edebilirdi ?

5

Sanal Bebek Nasıl Bulundu ?

Bir toplantıya, ölmesini önlemek ya da susturmak için sürekli ilgiye ihtiyacı olan bir elektronik hayvan fikriyle girdiğinizi hayal edin. Bunu yapmak için ya çok cesur ya da çok aptal olmak gerekir. Ya da her ikisi. Tabii yetmiş dört milyon adet satılıp işin içindeki herkese milyarlarca dolar kazandırıncaya kadar.

4

İfart Nedir ? İfart Nasıl Bulundu ?

Küçük beyinleri eğlendirmek için yirmi dört değişik yellenme sesi çıkaran bir akıllı telefon uygulaması. Hatta ‘’ Kendi yellenme sesinizi kaydedin! ‘’ diye bir özelliği bile mevcut. Mucit Joel Comm ( doğumu 1964 ) kuşkusuz bu uygulamanın rağbet görmesini ümit etmiştir ama iTunes’a yüklendikten sonraki iki hafta içinde 1 dolar ücretle 114.000 kez indirileceğini asla tahmin edemezdi. iFart uygulaması, en çok indirilen uygulamalar listesinde bir numaraya yükselip üç hafta boyunca liderliğini koruyarak o dönemde dünyada en çok satılan uygulama oldu. Bugün bir milyondan fazla kez indirildiği düşünülen uygulama, yaratıcısına düşünmek istemediğim kadar çok para kazandırdı.

3

Gülümseyen Sarı Yüzler Nasıl Bulundu ?

Bir halkla ilişkiler şirketinde tasarımcı olan Harvey Ball ( 1921-2001 ) müşterilerden biri olan hayat sigortası şirketi için 1963’te bir logo tasarlamakla görevlendirilmişti. Harvey hiç vakit kaybetmeden şapşal, sarı, gülümseyen çizgi yüzü üretti ve tasarıma ‘’ iyi günler ‘’ ifadesini ekledi. Birkaç yıl sonra Bernard ve Murray Spain, bir yenilikçi ürünler mağazası açmayı planladıkları sırada gülümseyen yüzün iyi bir logo olacağını düşündüler ve haklarını satın aldılar. Sonra bu imajı anahtarlıklar, frizbiler, taşıma çantaları dahil, akıllarına gelen her şeyin üzerinde kullandılar. Kısa bir süre sonra gülümseyen yüz logosuyla çok sayıda ürün yapmaya başladılar. 1971’e gelindiğinde satışlar elli milyonu aşmıştı ve kardeşlerin yenilikçi ürünler mağazası büyüyerek bir mağazalar zincirine dönüştü. 2000 yılında işletmeyi yarım milyar dolar gibi yüklü bir bedelle sattılar. Başlangıçta logoyu tasarlayan adama emeğine karşılık 45 dolar ödenmişti.

2

Slınky – Yürüyen Yay Nasıl Bulundu ?

Richard James ( 1914-1974 ) deniz kuvvetlerinde mühendisti ve İkinci Dünya Savaşı sırasında bir gün gergi yayıyla çalışırken sakarlık edip onu düşürdü. Ardından James ve meslektaşları yayın kendi ivmesiyle zeminde atlayıp zıplayarak ilerleyişini izledi. Savaşın sonunda James bu yaydan bir oyuncak yapmaya karar verdi ama lansman sırasında o kadar heyecanlıydı ki kendisine eşlik etmesi için bir arkadaşını ikna etti. 400 adetlik ilk parti ürün bir buçuk saatte satılınca her ikisi de şaşkına döndüler. Ne kadar sinir bozucu olursa olsun, bir dolarlık bu oyuncak 300 milyon adet satıldı ve James büyük bir servet sahibi yaptı. James işi karısına devretti ve 1960’ta pılını pırtısını toplayıp Bolivya’ya yerleşti. Orada Wycliffe İncil Tercümanları Tarikatı’na üye oldu. 1974’te ölünceye kadar orada kaldı.

1

Milyon Dolarlık Anasayfa Nasıl Bulundu ?

2005 yılında, Alex Tew adlı yirmi bir yaşında bir İngiliz öğrenci, üniversite eğitimine gerekli parayı toplamak için yenilikçi bir yöntem buldu. Her biri bir dolara bir milyon reklam ( her piksel için bir adet ) göstermeyi teklif eden tek sayfalı bir web sitesi kurdu. Şaşırtıcı bir şekilde www.milliondollarhomepage.com ani bir başarı yakaladı ve reklamcılar sitede piksel satın almak için akın etti. Alex pervasızca ‘’ Piksel fahişesiyim ve bununla gurur duyuyorum ‘’ diye bir açıklama yaptı. Sonra da arkasına yaslanıp paraların gelmesini seyretti.  25 Ağustos 2005’te alan adı tahsisi için ödenen 75 doların altındaki kuruluş maliyetiyle açılan sitede son pikseller 11 ocak 2006’da açık arttırmayla satıldı ve satışlardan 1.037.100 dolar elde edildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here