Akupunktur Nedir ? Akupunktur Nasıl Yapılır ? Akupunktur Faydaları Nelerdir ?

4000 yıldan beri Asya kıtasında insanların çeşitli hastalıklarının tedavisinde akapunktur kullanılmıştır. Antik Çin Bölgesinde akupunktur ağrıları gidermek için ince iğneler sayesinde vücudun çeşitli yerlerine batırılması sonucu ortaya çıkmış olan alternatif tıp çeşididir. Her ne kadar Asya bölgesinden çıkmış olmasına rağmen günümüzde Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında kullanımı yaygındır.

akupunktur-faydalarıAkupunktur Faydaları Nelerdir  ?

Akupunktur’ u ağrı ve bulantıları kontrol edebilen modern doktorlar olarak kabul edilmektedir. Akupunktur’ un başlıca faydalarının başında baş ağrısı, artrit ve sırt ağrısının giderilmesi olarak gösterilmiştir. Bunun yanı sıra bazı doktorlar astım, yüksek tansiyon, hazımsızlık ve stres için akupunktur tedavisini tavsiye etmektedirler. Günümüzde ise çoğunlukla akupunktur sigarayı bırakma ve zayıflama aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) tarafından kabul görmüş olan akupunktur yüz elli’ye yakın hastalığın tedavisinde ve ayrıca ameliyat sırasında herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı anestezi olarak kullanılmaktadır.

akupunktur-nasıl-yapılırAkupunktur Nasıl Yapılır  ?

Akupunktur vücutta doğru bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için ders almak zorunludur. Bir çok yerde ve özellikle Asya dışında, sadece özel tıp doktorları akupunktur tedavisini gerçekleştirebilir.

Akupunktur tedavisi sırasında hasta bir masaya yatar ve vücudun belli noktalarına  akupunktur iğneleri batırılır. Vücutta farklı etkilere sahip yüzlerce olası nokta vardır. Kullanılan bu noktalar ağrıdan uzak bölgelerde olabilir. Örnek vermek gerekirsek eğer sindirim sistemi problemlerinin tedavisi için akupunktur iğneleri insanın eline batırılır.

Akupunktur iğneleri metaldan yapılmış olup bir insan saçının kalınlığındadır. İnsan vücudunun içerine bir santimetre girecek şekilde batırılır. İğne deriye girdikten sonra, alanında uzman olan kişiler tarafından döndürülerek hastalığın bulunduğu bölgeye elektrik gönderilmesi sağlanır.

Akupunktur tamamiyle zararsız bir tedavi çeşididir. Ancak iğnelere karşı korkusu ve endişesi olan kişilere akupunturun hafif bir formu olan iğnesiz akupresür yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde vücut üzerinde bulunan noktalara iğne değilde elle basınç uygulanarak yapılır.

Akupuntur Nasıl Çalışır ?

Günümüzde doktorlar akupunturun nasıl çalıştığı hakkında hala kesin bir bilgiye sahip değildirler. Yapılan araştırmalara göre vücuda batırılan iğneler ağrıları ve bulantıları gidermek için kimyasallar oluşturmaktadır. Batırılan bu iğneler sinirler yardımıyla beyine ulaşarak ağrıya sebep olan sinyalleri bloke etmeye yararlar. Bir diğer teori ise batırılan bu iğneler sayesinde hasta iyi olacağına inanmasıdır. Buna tıp dilinde  plasebo etkisi adı verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here