Akut Bronşit Nedir ? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Akut Bronşit Nedir ?

Büyük bronşlardaki ( hava yolları ) enfeksiyona bağlı iltihaplanmadır. Virüs, bakteri ya da mantar buna neden olmaktadır. Genellikle viral bir üst solunum yolu hastalığını izler. Bakterilerin yaptığı akut bronşit önceden hastalığı bulunmayan kişilerde görülebilirse de daha çok kronik bronşit, amfizem, bronşektazi veya uzun süreli astım gibi ciddi hava yolu hastalığı olan kişilerde ani ataklar halinde ortaya çıkar.

Akut Bronşit Belirtileri Nelerdir ?

Üst solunum yolu dediğimiz burun ve boğaza ait belirtiler 3-7 gün sürer, bronşlara ait belirtiler başlar. Bunlar; öksürük ve göğüs kemiği arkasında yanma hissidir. Bu his derin nefes almayla artar. Başlangıçta az olan balgam giderek artar, sümüksü veya iltihaplı olabilir. Hafif ateş görülebilir. Nefes alıp vermede normal soluk sesi dışında sesler işitilir. Bunlar öksürmekle kaybolabilir.

Akut Bronşit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Esas olan belirtilerin kontrol altına alınmasıdır. Aspirin kullanımı yararlıdır. Hastayı istirahat ettirmek ve bol sıvı vermek gerekir. Neden olan etken bakterilerse antibiyotik tedavisi uygulanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here