Ani tansiyon yükselmesi halinde ne yapmalı

Photo of author

By Bilgio.Net

Ani tansiyon yükselmesi, sonucu felç,inme hatta ölümle sonuçlanabilecek bir durumdur. Ani tansiyon yükselmesi demek damarlarda akan kanın çok basınçlı olarak aktığı manası taşır.

Sürekli bu türden sorunları olup tedavi olmayan kişilerde sonraki zamanlarda kalp yetmezliği, felç gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. Tansiyonun neden yükseldiği tespit edilmeli ve buna uygun tedavi uygulanmalıdır.

Normali 12 ye 8 olan tansiyon 18 e 11 e gelinceye kadar belirti vermeden yükselebilir. Bu seviye aşıldığı zaman kişi tansiyonunun aniden yükseldiğini düşünür, halbuki tansiyon aşama aşama yükselir.

Tansiyon yükselmesi belirtileri

Ani tansiyon yükselmesinin en çok görülen belirtileri kulakların çınlaması, nefes darlığı, burun kanaması ve görme sorunlarıdır. Böyle durumlarda tansiyon dengeleyici bir bitki olan sarımsağı kullanabilirsiniz. Yoğurttan tuzsuz ayran yapıp içine dövülmüş sarımsağı ilave edip içerseniz bu işe yarayacaktır. Limon da tansiyonu düşürücü etki yapar. Kış meyveleri olan nar ve greyfurt da iyi birer tansiyon düşürücüdür.

Ani tansiyon yükselmesinin verdiği paniği atlatmak için soğuk su ile elleri ve yüzü yıkamak gerekir. Sık sık ani tansiyon yükselmesi yaşayanlara kan sulandırıcı ilaçlar verilmektedir.

Yorum yapın