Düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Photo of author

By Bilgio.Net

Düşük tansiyon nasıl yükseltilir, tansiyon yükselince ne yapmalı merak ediyorsanız bu yazıyı okuyunuz.

Öncelikle düşük tansiyon ile küçük tansiyonu karıştırmamak gerekir. Düşün tansiyon, tansiyon değerlerinin, 9/6 ve 8/5 gibi normalden düşük seviyede olmasıdır. Küçük tansiyon ise kalbin gevşediğindeki damarlardaki kan basıncıdır.

Sürekli tansiyon düşmesi sorunları olan kişiler vardır. Bu kişilerin doktor tedavisine ihtiyacı vardır. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa da tansiyon bazen düşebilir. Normal hayata geri dönmek için tansiyonun 12/8 veya en azından 11/7 seviyesine çıkarılması gerekir.

Sağlıklı kişilerde yaşanan tansiyon düşmesinin başlıca nedenleri, olumsuz bir haber almak, uzun süre aç veya susuz kalmaktır. Bilinçsiz diyetler ve yetersiz beslenme de tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Günümüzde bir çok kişinin diyet yaptığı ve senenin önemli bir bölümünü diyetle geçirdiği düşünülürse bir çok kişinin tansiyon düşmesi sorunları ile karşılaştığını tahmin etmek zor değildir.

Tansiyon düşmesi belirtileri

Göz kararması, baş dönmesi ve halsizlik klasik tansiyon düşmesi belirtileridir.

Düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Tuzlu bir ayran başka ilave tedbire gerek kalmadan tansiyonu normal seviyesine çıkarmak için yeterlidir. Bunun için marketten satın alınan ayrana bir miktar daha tuz ilave edilir ve içilir. Yetmezse bir bardak ayran daha içilebilir. Sık sık tansiyon düşüklüğü yaşayan birisi günlük su ihtiyacını alıp almadığını ve dengeli beslenip beslenmediğini sorgulamalıdır.

Bu türden sıklıkla şikayet yaşayan kişiler çantalarında ve iş yerlerinin çekmesinde, çikolata, tuzlu kraker ve meyve suyu bulundurmalıdırlar. Az beslenmeye dikkat eden, başka bir deyişle kilo vermek için diyet yapan kişiler ara öğünleri atlamamalı, yanlarında kuruyemiş, kuru meyve ve yoğurt gibi kendini aç ve halsiz hissettiğinde atıştırma yapılabilecek şeyleri yakınlarında bulundurmalıdırlar. Bazı ilaçlar ve zayıflamaya yarayan hapların idrar söktürücü ve vücuttan yağ ve su attırıcı etkileri vardır. Bu yüzden su alımına dikkat edilmelidir.

Belli gıdalarla beslenen, çoğu sebzeyi seçip yemeyen kişilerde tansiyon düşüklüğü fazlaca görülür. Bu yüzden sevilmese bile sebzelerin her türlüsü menülerde bulundurulmalıdır.

Yorum yapın