Anjin Hastalığının Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Photo of author

By Bilgio.Net

Anjin Hastalığının Tedavisinde  Bitkisel Çözüm

Boğaz Sertleştirme

Bu hastalığı geçirenlerin sık sık ‘’ boğaz sertleştirme’’ yapması iyi olur. 2 tatlı kaşığı papatya çiçeği, 1 tatlı kaşığı aynısefa çiçeği ( diğer isimleri; altıncık, bahçe nergisi, gecesefası) ve 1 tatlı kaşığı akaliptüsü karıştırıp ufalayın. Bu karışımın 1 yemek kaşığı kadarına 300 ml kaynar su dökün ve 2 dakika ısıtıp ateşten alın. 30 dakika sıcak yerde demledikten sonra süzgeçten geçirin. Bu ot suyunu, 26 derece sıcaklıktan başlayıp her gün 1 derece düşürerek, 16 dereceye gelene kadar boğazını çalkalayın. Bu işlem bir ay boyunca, boğazını 15-16 derece sıcaklığında bitki suyuyla çalkalayarak devam etmelidir.

Anjin Bitkisel Tedavi

Anjine yakalanan kişi hastalığı ayakta geçirmemelidir. Hastanın kullandığı tabak, çatal, kaşık vb. gereçler evin diğer sakinlerinden ayrılarak hasta izole edilmelidir. Hastalık sürecinde hastanın ağzı sık sık kontrol edilmelidir. Hasta çok sıvı tüketmeli, boğaz çizebilen çekirdek, fındık, ceviz gibi gıdalar yenmemelidir.

  • Eğer, hastalanmaya başladığınızı hissediyorsanız, hastalığı limon ile önlemeyi deneyin. Kabuklu limonu dilimleyip yavaş yavaş çiğneyerek yutun. Bundan sonra hiçbir şey yiyp içmeyin. Bırakın uçucu yağlar ve asit boğaz enfeksiyonuna etki etsin.
  • Anjine yakalandığınızda, sarımsaklı suyla boğazınızı çalkalayın. Bunun için, 1 baş sarımsağı ezin ve 200 ml ılık kaynatılmış suyla karıştırın. Bu karışımın 1 yemek kaşığını 50 ml suya dökerek boğazını çalkalayıp için.
  • 200 ml ılık kaynamış suyun içinde, 2 yemek kaşığı pancar suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı balı karıştırın ve bu karışımla boğazınızı gün boyunca saat başı çalkalayın. İlk çalkalamadan sonra bile rahatlama hissedersiniz. Fakat kesinlikle, her çalkalamadan sonra en az 15 dakika hiçbir şey yiyip içmemek gerekir.
  • Günde 10 defa, 10-15 dakika boyunca, kombu ( kombucha) çayıyla boğazınızı çalkalarsanız anjin çabuk geçer.
  • Eşit ölçüde kalanşo suyu ile normal suyu karıştırıp günde birkaç defa boğazınızı çalkalayın.
  • 1 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği ve 2 yemek kaşığı meşe buğunu karıştırın. Bu karışımın 1 yemek kaşığı kadarına 200 ml kaynar su dökün. 1 saat demlendirin ve süzgeçten geçirip boğazınızı çalkalayın.
  • 2 yemek kaşığı ıhlamur ve 3 yemek kaşığı papatya çiçeğini karıştırın. 1 yemek kaşığı kadar karışıma 200 ml kaynar su dökün ve 1 saat demlendirin. Süzerek boğazınızı çalkalayın.

 

Yorum yapın