Arabalar mekanik bir sisteme sahip oldukları ve birçok parçadan oluşmaları nedeniyle birçok nedenden dolayı çalışmayabilirler. Gerekli kontroller yapılmadan hiçbir kimse bir aracın neden çalıştığını anlayamaz. Öncelikle bir aracın neden çalışmayacağını bahsetmeden önce hızlı hareket etmemenizi tavsiye ederiz. Eğer bu konuda uzman bir bilgi sahibi değilseniz bir çekici yardımcı ile aracınızı oto sanayiye veya bir servise getirmenizi tavsiye ederiz. Yaşadığınız ya da olduğunu düşündüğünüz sorunlar hakkında ustanıza gerekli bilgileri verdikten sonra tüm işlemlerin onlar tarafından yapılmasını izlemelisiniz. Ustalar gerekli işlemleri sıra ile yaptıktan sonra sorunu bulacak ve tamir işleminin nasıl yapılacağını tarafınıza iletecektir. Şimdi aracın çalışmamasına neden olabilecek sorunlara kısaca bakalım.

Arabaların Çalışmamasına Neden Olacak Sorunlar

İlk olarak kontrol edilmesi gereken yer Akü olmalıdır. Gevşemiş kutup başları veya zayıflamış akü aracın çalışmasının önündeki en büyük engeldir.

Marş rölesi, marş motoru ve arızalı marş motoru bağlantıları çalışmamaya neden olabilecek diğer bir aksamdır. Burada ki tüm bağlantıları ve ana parçayı dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Motordan marşa basıldığında tık sesi geliyorsa sorunun ana nedeninin röle olduğunu aklınıza getirebilirsiniz.

Kontak anahtarında ki bir arıza da çalışmamaya neden olabilir. Yeni model araçlarda otomatik veya manuel olmalarına göre debriyaja basmadan ve P’ye vitesi almadan anahtar dönmeyebilir. Bunda bir sorun yoksa anahtar kontrol edilmelidir. Bildiğiniz gibi yeni akıllı anahtarların içerisinde piller yer alabilir. Eğer pil bitmişse anahtar görevini yerine getiremeyebilir. Bu detayı da gözden kaçırmamanız gerekiyor.

Silindir contası da buna neden olabilir. Eğer bu conta da bir sızdırma varsa ve silindir bloğunun içerisine su dolmuşsa araç çalışmayabilir. Bu genelde motor yıkandığı durumlarda ve buji sistemi dışarı da olan araçlarda yaşanan bir sorundur. Tabi bu marşın hiç basmadığı durumlar ile marş bastığı halde çalışmadığı durumlarda olabilir.

Marşa basılmasına ve motorun dönmesine rağmen motor çalışmıyorsa birçok parça buna neden olabileceğini unutmayın. Yakıtınız bitmiş olabilir. Buji sistemlerin de arıza olabilir. Motor gerekli sıkıştırmayı yapmıyor olabilir veya ateşleme sistemi görevini yerine getirmiyor olabilir.

Yakıt nedeniyle de aracın çalışmadığı durumlar olabilir. Yeni model araçlara yerleştirilen hırsızlık önleyici sistem motora yakıtın gitmesini engellemektedir. Bu parça da bir sorun olmasından dolayı sizde aracı çalıştıramayabilirsiniz. Bunu anlamak için hırsızlık alarm ışığının yanıp sönmesi gerektiğini unutmayın. Yakıt pompasında bir arıza varsa da araç çalışmayabilir. Bu pompa arızalıysa sorunu anlamak için arızalı parçanın sesinin arka koltuktan geleceğini unutmayın.

Aracın çalışmamasına neden olabilecek diğer sorunlar ise yakıt filtresinin tıkalı olması, sızdıran yakıt basıncı regülatörü, enjektör arızaları, hava kaçakları, arızalı krank mili sensörü, arızalı ateşleme modülü ve arızalı ateşleme bobini gibi sorunlar nedeniyle motor çalışmayabilir. Kısaca bir çok nedenden dolayı araç çalışmayabilir. Erken karar vermemek ve dikkatli hareket ederek sorun tespit edilmelidir. Ardından tamiri yapılarak araç eski haline getirilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here