İletişim olanaklarının kolaylaşması hayatı daha hızlı ve yoğun yaşamamıza yardımcı olmaktadır. Bazen bu yoğunluk can sıkabilir, teknolojinin nimetleri illete dönüşebilir.

Akıllı telefon sahiplerinin canını sıkan konulardan birisi spam mesajlardır. Firmalar kendilerini ve ürünlerini tanıtmak adına gelişigüzel numaralara ardı ardına mesaj yollamaktadırlar. Bu tür spam mesajları engellemek çok kolaydır.

İndirim fırsatlarını kaçırmamak için isterseniz daha önce engellediğiniz mesajlara izin verebilirsiniz. Bunu yapmak da kolaydır.

Bazen de yanlışlıkla numara engelleniyor. Numara engelini kaldıramayıp telefonu fabrika ayarlarına döndürmeye çalışanları görüyoruz. Buna hiç gerek yok, ister mesaj engellemeyi kaldırma, isterse de numara engellemeyi kaldırma gayet kolay işlemler.

Ama önemli bir husus var. Bir mesajı hangi yolla engellediyseniz, engellemeyi kaldırma işlemini de aynı yerden yapmalısınız. Yani bir numarayı operatörden engellediyseniz, engellemeyi telefon ayarlarından kaldıramazsınız.

O halde mesaj engelleme nasıl yapılır, seçenekler nelerdir bunlara göz atalım. Ardından Samsung telefonlarda mesaj engellemeyi kaldırma nasıl yapılır resimleriyle açıklayalım.

Operatörden mesaj engelleme

Bazı akıllı telefonlarda numara engelleme fonksiyonu bulunmayabilir veya menü karışık gelebilir. Telefon operatörleri cüzi bir ücret karşılığında mesaj engelleme hizmeti veriyor.

Türk Telekom bu hizmeti aylık 99 kuruşa veriyor. Engellenenler listesi oluşturarak sabıkalı numaraların size gene gene mesaj atmasını bu yolla önlüyorsunuz. Eğer daha önce engelleme listesine aldığınız bir numara bundan sonra size mesaj atabilsin istiyorsanız 444 1  444 müşteri hizmetlerini arayıp bu numaranın engelleme listesinden çıkarılmasını isteyebilirsiniz.

Vodafone mesaj engelleme hizmetini ücret almadan veriyor. Şu linkte nasıl yapılacağı tarif ediliyor.

http://telefondestek.vodafone.com.tr/web/vodafone-547/kisisellestirme-ve-baglanti/arama-kisitlamalari/gelen-aramalari-engelleme-ayarlarini-secin

Daha sonra mesaj engellemeyi iptal etmek isterseniz aynı adımları takip edip engellemeyi kaldırabilirsiniz. Bunu yapamadıysanız 4440542  nolu çağrı merkezinden yardım isteyebilirsiniz.

Turkcell ise bu hizmet için ayda 1,99 TL istiyor. ENGELLE yazıp 2222‘ye göndererek servise abone olarak mesaj engelleme hakkı elde ediyorsunuz. Daha sonra engelleme istediğiniz numara ile birlikte SMSENGELLE yazın, 2222’ye gönderin. O numaradan artık mesaj gelmeyecektir. Eğer bu işlemi iptal etmek istiyorsanız, yani engellediğiniz numaralardan birinin engelini kaldırmak istiyorsanız müşteri hizmetlerini aramalısınız.

Samsung mesaj engelleme kaldırma nasıl yapılır ?

Telefon operatörlerinden mesaj engelleme ve kaldırmanın nasıl yapılabileceğini anlattık. Şimdi Samsung telefondan mesaj engelleme ve bu engelleme nasıl kaldırılır onu anlatacağız. Samsung telefonlarda bulunan android işletim sistemi versiyonu LG, Huawei, Sony gibi diğer android telefonlarda da kullanıldığından onlarda da benzer şekilde mesaj engelleme/kaldırma yapabilirsiniz.

İstenmeyen mesajları engellemek için spam filtresini “AÇIK” duruma getirip daha sonra “Spam numaralarına ekle” kısmından engellenecek numaraları belirlememiz gerekiyor. Bu şekilde yapınca istenmeyen mesajlar “Spam mesajları” kısmına gidecektir.

Diyelim ki bu şekilde birinin size mesaj atmasını engellediniz. Daha sonra yeniden mesaj gelsin istiyorsunuz. O zaman spam mesajların olduğu yere gelip oradan mesaj engellemeyi kaldırıyorsunuz. Aşağıdaki resimlerde bu işlem anlatılmıştır.

Önce mesajlar bölümüne girin. Burada ekranın sağ üst köşesinde üç nokta şeklinde bir işaret vardır. Bu işarete tıklayınca bir menü çıkacaktır.

Açılan menüde “Spam mesajları” kısmına giriniz. Burada spam mesajlara ulaşabilirsiniz. Buradan istediğiniz numaranın mesaj engelini kaldırabilirsiniz. Eğer tek numaranın değil de tüm numaraların mesaj engelini kaldırma isterseniz. Ayarlar sekmesinden devam ediniz.

Ayarlar menüsünden devam ederseniz açılan ekranda “Spam filtresi” seçeneğini göreceksiniz. “Açık” seçeneği işaretli olursa istenmeyen mesajlar spama düşer, “Kapalı” olursa hiçbir mesaj spama düşmez. Yani tüm numaraların mesaj engeli kalmış olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here