Arveles migrene iyi gelir mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Migren kaynaklı baş ağrıları bazı hastalarda hiçbir ağrı kesicilerin fayda etmeyeceği kadar etkilidir. Arveles migrene iyi gelir mi, ilacın etkisini artırmak için ne yapmak gerekiyor bilgi vereceğim.

Migren nedir ?

Migren nörolojik kaynaklı bir baş ağrısı hastalığıdır.Bir insanda neden migren hastalığı oluşur modern tıp bu sorunun cevabını verememektedir. Sadece hastalığın oluşumunda genetik ve hormonal faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Migren tipi baş ağrılarının tipik özellikleri vardır. Baş ağrıları ataklar halinde gelir ve bu atakların dönemleri vardır. Ağrı dönemler her sene bir iki defa olabileceği gibi ayda birkaç kez migren atağı geçirenler de vardır.

Baş ağrısı zonklayıcıdır ve genellikle şakak bölgesinde şiddetlenir. Migren ağrıları çoğunlukla başın bir yarısını etkiler. Bazen ağrı diğer yarıya sirayet eder.

Baş ağrıları alın, kulak arkası, gözün arkası ve başın arka tarafında görülebilir.

Migren ataklarını bazı insanlar gayet şiddetli geçirirler. Bazıları ise ağrı kesiciler yardımıyla ağrı nöbetlerini hafif geçirirler. Ağrı atakları şiddetli yaşayan kişilerde ağrı kesici ilaçlar yeterli olmayabilir. Bu dönemler bazı kişiler için intiharı düşündürecek kadar zordur.

Migren atağı belirtileri

  • Işığa, sese hassasiyet
  • Kişiyi yatıracak derecede şiddetli baş ağrısı
  • Kokulara aşırı duyarlılık
  • İştah artması (özellikle tatlı gıdaları talep etme)
  • Zihinsel yavaşlık
  • Uyku hissi
  • Depresif hal
  • Konuşma güçlüğü
  • Işıkların daha parlak görülmesi (migren aurası)

Migren ağrısı nasıl geçer ?

Migren atakları başladıktan sonra hastanın buna karşı koyabilecek fazla bir seçeneği yoktur. İlaçlarını alır, ses ve ışığın olmadığı ortamda istirahat eder.

Migreni tetikleyen şeylerden uzak durmak ve ağrılar henüz başlamadan ağrı kesici ilaçları almak gerekir.

Migren nöbetlerini peynir ve çikolata çeşitleri, uykusuzluk (bazen de fazla uyumak), stres, öğün atlama (açlık), susuzluk ve kalabalık ortamlar tetiklemektedir.

Migren tedavisi için şimdilerde sinir bölgelerini botoks yöntemi ile körletmeye dayalı tıbbi  tedavi seçenekleri geliştirilmiştir. Masaj ve bitkisel tedavi de diğer seçeneklerdir.

Arveles migrene iyi gelir mi ?

Migren atağı başlarken Arveles kullanılırsa ağrı önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Arveles alındıktan sonra etkisini 30 dakika sonra gösterecektir. Ancak bazı migren hastalarının nöbetleri gayet şiddetlidir ve ne Arveles ne de başka bir ağrı kesici fayda etmeyebilmektedir.

Önemli bir not:

Halk arasında migreni “Mutluluk”  tetikler şeklinde bir inanış vardır. Bu migren belirtilerinin birinin duygularda aşırı yoğunlaşma olmasıyla alakalıdır. Nöbetlerden önce bazı hastanın içini sebepsiz heyecan ve mutluluk kaplamaktadır.

Yorum yapın