PAYLAŞ

Parasetamol içerikli ağrı kesiciler uzun süreli kullanımda karaciğere zarar veriyor. Arveles parasetamol içerir mi, Arveles’in etken maddesi nedir bilgi vereceğim.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Parol, Novalgin ve Gripin gibi ağrı kesicilerde parasetamol bulunuyor. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan parasetamol sindirim sistemine girdikten sonra hızlı bir şekilde bünyeye etki eder.  Bu özellikleri nedeniyle grip ve soğuk algınlığı için üretilen ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Arveles etken maddesi nedir ?

Arveles’in etken maddesi Deksketoprofen olup 25 mg’lik tabletler halinde satılan bu ilacın her tabletinde 25 mg deksketoprofen’e eşdeğer 36.9 mg deksketoprofen trornetamol maddesi bulunmaktadır.

Arveles tabletlerde bulunan yardımcı maddeler ise şunlardır:

  • Mikrokristal selüloz
  • Mısır nişastası
  • Sodyum nişasta giikolat
  • Gliserol distearat
  • Hipromelloz
  • Titanyum dioksit
  • Makrogol 6000
  • Propilen glikol

Arveles parasetamol içerir mi ?

Arveles parasetamol içermez. Ancak sık sık kullanılırsa böbreklere, karaciğere ve mideye zarar verebilir. Arveles’in önerilen günlük dozu 25 mg’lik 3 tablettir.Bu doz aşılırsa ve sık sık kullanırsa mide kanaması ve kalp krizi riski oluşur. Ayrıca ciltte bozulmalar meydana gelir.

Parasetamol yan etkileri

Parasetamol kanamayı ve deri döküntülerini artırıcı yan etkileri vardır. Nadiren yüz, dil ve dudakta şişme gibi şikayetlere neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde nefes darlığı yaratabilmektedir.

Ağrı kesiciler nasıl kullanılmalı ?

Arveles veya diğer ağrı kesicileri sadece ağrı olduğunda ve dozuna dikkat edilerek kullanılmalıdır. Arveles genellikle romatizma, baş, diş ve adet ağrıları için kullanılmaktadır.

Diş ağrısı, tedavisi yapılmadığı takdirde şiddetli olan ve tekrarlayan bir ağrıdır. Her seferinde ağrı kesici kullanmak yerine tedavisini yaptırmak gerekir.

Baş ağrıları bazı kişilerde sebebi bilinmeyen ve sık şekilde yaşanabilir. Ayın üçte birini baş ağrısı ile geçiren kişiler bu günlerde düzenli olarak ağrı kesici kullanırlarsa uzun vadede karaciğer yetmezliği veya mide ülseri gibi önemli sorunlarla karşılabileceklerdir.

Gerek romatizmal ağrılar gerekse de adet sancıları nedeniyle zaman zaman ağrı kesici kullanan kişiler alternatif tıp, bitkisel tedavi ve doğru beslenme seçeneklerini de değerlendirmelidirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here