Bayanların Meslek Tercihleri 2019

Photo of author

By Bilgio.Net

Son yıllarda iş hayatına kadınların daha çok atılmasıyla birlikte meslek gruplarında da kadın çalışanların oranı arttı. Kadının toplumumuzdaki rolünden ötürü, çalışan kadınların da aile yapılarını ve çocuk büyütmeyi göz önünde bulundurarak meslek seçtikleri gözlenmiştir. Bu durum kadınların en çok tercih ettikleri meslekleri de etkilemektedir.

Öğretmenlik

Gerek iş saatlerinin sabit ve kısa olmasından gerekse de tatillerinin çok daha fazla olmasından ötürü öğretmenlik kadınların en çok tercih ettikleri meslekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Çalışma şartlarının da iyi olması kadınların vakitlerini ve enerjilerini ailelerine ayırabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Eczacılık

Özellikle eczane açarak çalışan eczacıların çok rahat bir iş ortamına sahip olması eczacılığı kadınların en çok tercih ettikleri meslekler sınıfına sokmaktadır. Alışılmış bir özel sektör çalışma ortamının bulunmaması, kazançların yüksek olması ise eczacılığı kadınlar için cazip kılan diğer sebeplerdir.

Mimarlık

Kadınlar erkeklere kıyasla çocuk yaştan çizim ve tasarım yapmaya daha meraklıdırlar. Hal böyle olunca kadınların en çok tercih ettikleri meslekler arasında mimarlığın yeri apayrıdır. Kadınların ince ruhlarını ve tasarım becerilerini yansıtabildikleri mimarlık mesleği özellikle kendi ofisini açabilecek kadınlar için büyük rahatlık sağlamaktadır.

Stilistlik

Kadınların moda ve renkler konusunda daha iyi olduklarına kimse karşı çıkamaz herhalde. Sadece Türkiye’de de değil, bütün dünyada kadınların stilistliğe yönelmekte hevesli olduğu bilinmektedir. Bu sektörü kadınların en çok tercih ettikleri meslekler arasına sokan şeylerden biri de kadınların fikirlerini duygularını da katarak yansıtabilme şansına sahip olmasıdır.

Psikoloji

Kadınların konuşmayı ne kadar sevdiğini ve aynı zamanda da harika birer dinleyici olduklarını herkes bilir. Anlamaya ve merak etmeye dayalı bu karakteristik özellik sayesinde kadınların en çok tercih ettikleri mesleklerden biri de psikologluktur. Çalışma saatlerinin belli ve kısa olması, yapılan işin sınırlarının çizili olması da bu mesleğin tercih edilmesinde etkendir.

Çocuk Gelişimi

Anne olsun olmasın her kadın içgüdüleri sayesinde içten gelen bir anaçlığa sahiptir. Dolayısıyla kadınların çocuklarla ilgili mesleklerde daha başarılı ve özverili oldukları su götürmez bir gerçektir. Kadınların en çok tercih ettikleri mesleklerden biri olan ön plana çıkan çocuk gelişiminde, en güzel unsur da bu alanda iş bulunabilmesinin çok kolay olmasıdır.

İnsan Kaynakları Uzmanlığı

İnsan kaynakları uzmanlarının kısıtlı ve kısa bir sürede karşılarındaki kişiyi başarıyla analiz etmeleri beklenir. Kadınların altıncı hisleri ve dinleme becerileri onları bu meslek için daha ideal çalışanlar kılar. Hatta öyle ki kadınların en çok tercih ettikleri meslekler arasında yer alan insan kaynakları pozisyonunda hemen hemen hiç erkek çalışan göremezsiniz.

Yönetici Asistanlığı

Bu mesleğe dair iş ilanları gördüyseniz iş yerlerinin özellikle kadın çalışan aradıkları dikkatinizi çekmiş olabilir. Kadınların düzenli, planlı ve dikkatli olmaları yönetici asistanlığını kadınların en çok tercih ettikleri mesleklerden biri haline getirir. Aynı sebeplerle şirketler de bu pozisyon için her zaman kadınları tercih etmektedirler.

 

Yorum yapın