Bisiklet Nedir? Bisikletin Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Bisiklet Nedir? Bisikletin Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

Bisiklete binip tarihteki başlangıcına doğru pedalları çevirmeye başladığımızda, milattan önce 3500 yılına gelince karşımıza Sümerlerin çıktığını görüyoruz. Çünkü yapılan araştırmalara göre tekerlekli araçları ilk kullananların Sümerler olduğu bilinmektedir. Zaten tekerleği bulup araçları başkalarına keşfettirecek halleri de yoktur.

Takvim 1790’ı gösterdiğinde oyuncak imalatçısı bir Fransız olan Sivraç kontunun, bir tahtanın ucuna iki tekerlek koyarak icat ettiği ve adına da ‘’ celerifere’’ dediği tahtadan bir bisiklet ortaya çıktı ve ilk bisiklet olarak tarihe geçti. Fakat bu bisiklete bisiklet demek için bir şahit lazımdı. Çünkü sadece tekerlekleri dönüyordu ve onlarda pedalla medalla değil, Fred Çakmaktaş gibi ayaklarla yeri ittimek suretiyle.

1818 yılında İngiliz makinist Birch, bu tahtadan bisikletin demirini yaptı. Yalnız ahşapken bile yirmi beş kilo çeken bu alet, bir de demirden yapılınca değil sürüp gezmek yerinden bile oynatılamadı. Yani yapıldığıyla kaldı.

1855 yılına gelindiğinde ‘’ Artık gidilebilen doğru düzgün bir şey yapalım ya. Valla el aleme rezil olduk ‘’ gibisinden kolları sıvayan Fransız Pierre Michaux ve oğlu Ernest Michaux, kafa kafaya vererek ‘’ bicycl ‘’ adını verdikleri ilk pedallı bisikleti yaptılar. Bu seferki acayip tuttu ve önce İngiltere adalarına, oradan da tüm Avrupa’ya yayıldı.

Hatta 1871 yılında başlayan Fransız-Alman savaşında Fransız ordusuna kadar girdi. İlk seri üretimine 1864 yılında Fransa’da kurulan bir fabrikayla başlanan bisiklet, İngilizler tarafından çok sevilince, 1865 yılında İngiltere’de demir tellerle gerilmiş tahta tekerlekli bisikletler imal edilmeye başlandı. 1875 yılına kadar bisikletin hızının ön tekerleğin büyüklüğüne bağlı olduğuna inanıldı. Ön tekerlek 1,75 santim, arka tekerlek ise 30 santim ebadında yapılınca ortaya çok komik bir şey çıktı.

1888 yılında veteriner John Boyd Dunlop, bisikletlere içine hava basılmış lastik tekerlekler takarak bisikletin gelişiminde okkalı bir atak yaptı.

Günümüzde Avrupa ülkelerinde halen çok yaygın biçimde kullanılan bisiklet, ülkemizde 1985 ve 1900 yılları arasında yoğun olarak kullanılırken, şu an çocuklar çin oyuncak niteliği taşımakta ve bisikleti olanlara ‘’ Versene bir tur atim olum ‘’ denilerek beleşçilik yapılmaktadır.

Yorum yapın