Bitcoin Fiyatı Nelerden Etkileniyor? BTC Yorumları

Photo of author

By Bilgio.Net

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Bitcoin fiyatındaki son durum ve olası senaryolar hakkında bir yazı kaleme aldı.

Bitcoin Fiyatında Son Durum

Bitcoin, yılbaşından bu yana %57,8’lik bir kazanç elde etti, ancak son 7 günde %9,1 oranında düşüş yaşadı. Öte yandan vadeli işlemler piyasasındaki likidasyonlar ve düşük işlem hacmi, Bitcoin fiyatını olumsuz etkiliyor. Ek olarak Federal Rezerv ve düzenleyici kararlar, Bitcoin fiyatının geleceğini etkileyebilirken, kurumsal yatırımcılar hala Bitcoin ETF’leri için baskı yapıyor. Yazının kaleme alındığı sırada ise lider kripto para birimi 26 bin dolar seviyesini elinde tutmaya çalışıyor.

Analistlerin ifadelerine göre Bitcoin fiyatı yükseliş momentumunu yeniden yakalamak için kritik bir seviye olan 20 haftalık üssel hareketli ortalama seviyesi olan 27.750 doların altında işlem görmeye devam ediyor.

Bitcoin Yorumları

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde e belirtildiği gibi BTC long pozisyonları işlem hacminden alım baskısı olmadan likide edildiğinde, Bitcoin fiyatı olumsuz etkileniyor. Bitcoin hacmi de 2021 başından bu yana en düşük seviyelere ulaştı ve BTC Ordinals hacmi %98’in üzerinde düştü. Tutarlı işlem hacminin olmaması, önemli bir yatırımcı duyarlılığı göstergesi olan Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni son 30 günde nötr duyarlılıktan korkuya geçerek düşüş trendine soktu.

Öte yandan Bitcoin’in piyasa yapısı 2023’ün başından bu yana toparlanıyordu ancak son fiyat hareketi piyasa yapısını düşüşe çevirdi. Bitcoin’e olan ilginin artmasına rağmen 30.000 doların üzerinde bir konsolidasyon eksikliği söz konusu. Bazı yatırımcılar ise BlackRock’ın nihai ETF lansmanı öncesinde Bitcoin fiyatını baskılıyor olabileceğini düşünse de BTC fiyatlarındaki düşüşten kaybedecek daha çok şeyleri olduğu için bu argüman bir komplo gibi görünüyor. Mevcut Bitcoin fiyat düşüşüne rağmen Pantera Capital, BTC’nin Temmuz 2025’e kadar 148.000 dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Ek olarak Bitcoin fiyatı makroekonomik olaylardan doğrudan etkilenmeye devam ediyor ve daha fazla düzenleyici eylem ve faiz oranı artışının BTC fiyatı üzerinde bir miktar etkiye sahip olmaya devam etmesi de muhtemel. Bu durum şimdiden kripto VC girişlerinin %10,26 oranında düşmesine neden oldu.

 

Yorum yapın